IDC: Trh externích úložišť v regionu CEE zaznamenal koncem roku 2014 pokles o 4,7 %

Příběh regionu zůstává stejný - Rusko a Ukrajina táhnou ke dnu celkový trh, ale ve středoevropských státech jsou výsledky pozitivní. IDC v roce 2015 očekává silný vzestup flashových úložišť.

IDC: Trh externích úložišť v regionu CEE zaznamenal koncem roku 2014 pokles o 4,7 %Zpráva společnosti IDC uvádí, že trh externích úložišť v regionu CEE (střední a východní Evropa) poklesl během čtvrtého kvartálu roku 2014 o 4,7 %. Kapacita prodaných zařízení sice meziročně vyrostla, ale pouze o 15,9 %.

Za celý rok 2014 trh vykázal stagnaci (pokles o 0,3 %) a zůstal těsně po hranicí jedné miliardy dolarů. Celková prodaná kapacita vyrostla o 23,9 % a dosáhla bezmála jednoho exabajtu. Prodej externích úložišť do segmentu SMB meziročně vyrostl o 15,2 % a i díky němu nedosáhl trh ještě horšího výsledku.

Viník je stále stejný

Zprávy o vývoji takřka jakéhokoliv odvětví IT v regionu CEE jsou si za poslední rok tak podobné, až vypadají, že je analytici píší přes kopírák: celkový trh klesá vlivem situace na východě regionu, zatímco trhům ve střední Evropě se daří. Trh externích úložišť není výjimkou.

Ruský a ukrajinský trh jsou skutečně viníky celkového výsledku, přičemž zde hlavní roli hraje konflikt na východní Ukrajině a s ním související okolnosti. Poptávku dusí mimo jiné mezinárodní sankce, které kromě oslabení trhu zavírají dveře velkým západním firmám, jako jsou HP, EMC, IBM a další.

V reakci na to roste význam čínských (Huawei, Inspur) i místních výrobců, kterých se sankce netýkají.

Flash na vzestupu

Ve zbytku regionu, zejména v zemích, které jsou členskými státy EU, tyto skutečnosti neplatí a trhy zde podle IDC rostly. Pomoci měly prostředky od EU i připravované programy na elektronizaci státní správy v řadě zemí.

Své zákazníky podle IDC našla úložiště všech cenových kategorií, od entry, která si pořizují malé a střední podniky, přes midrange, která putují do podniků, až po high-end, která nakupují státní instituce.

V regionu se podle IDC projevují stejné trendy jako ve zbytku světa, tedy posun k levnějším systémům a vzestup flashe, cloudových řešení, SDS, konvergence a komoditizace.

Zejména flashová úložiště si podle analytiků začínají v regionu budovat pozici, a to takovou, že do konce roku 2015 budou tvořit až 40 % celého trhu externích úložišť.

Graf – Vývoj rozdělení trhu podle sektorů

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © ssidorov - Fotolia.com

Komentáře