IDC: Trh externích úložišť v regionu CEE vyrostl během 2. čtvrtletí o 8,2 %

Růstu trhu napomohl zejména ruský trh, kde došlo k realizaci delší dobu odkládaných projektů.

IDC: Trh externích úložišť v regionu CEE vyrostl během 2. čtvrtletí o 8,2 %Společnost IDC zveřejnila po zprávě o globálním trhu externích úložišť za druhý kvartál 2014 i lokální zprávu pro oblast střední a východní Evropy. Trh v tomto regionu dosáhl během sledovaného období 8,2% meziročního růstu na hodnotu 244,38 milionu dolarů. Kapacita prodaných zařízení meziročně vyrostla o 50 % na 212,5 petabajtu.

IDC uvádí, že k růstu přispěla realizace odložených velkých projektů na ruském trhu. Díky novým úložištím putujících do tamních bank, telekomunikačních operátorů nebo vládních institucí vyrostl prodej high-endových řešení v Rusku o 152 %. Zbytku trhů v regionu vévodila levnější zařízení kategorie entry.

Úložiště v cenové hladině midrange naopak zaznamenávala malý zájem zákazníků, a to téměř na všech trzích. IDC to vysvětluje určitým zmatením zákazníků z příliš velkého množství alternativ k „tradičním“ úložištím (flash, cloud, konvergovaná zařízení a další).

Vzhledem k rostoucímu významu úložišť jako služby bylo přímé utrácení za hardwarová úložiště omezeno na levná základní a zálohovací úložiště, případě investice do infrastruktury datacenter v rámci obnovovacích cyklů. IDC však očekává růst poptávky po hybridních úložištích, který ve druhém pololetí 2014 posílí kategorii midrange,“ uvedla Marina Kostova, analytička IDC pro oblast úložišť.

Lídrem trhu regionu CEE byla ve druhém kvartálu společnost EMC, kterou však díky 57% meziročnímu růstu stíhalo druhé HP. Třetí IBM vykázalo negativní meziroční vývoj tržeb.

Infografika – Rozdělení trhu podle cenových kategorií

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © mch67 - Fotolia.com

Komentáře