IDC: Trh externích úložišť v regionu CEE během čtvrtého kvartálu 2014 mírně oslabil

Pokles o 1,9 % je podle IDC důsledkem politické situace a propadu cen ropy a plynu. Vývoj se výrazně lišil trh od trhu, ten český poklesl o 13,5 %.

IDC: Trh externích úložišť v regionu CEE během čtvrtého kvartálu 2014 mírně oslabilSpolečnost IDC vydala zprávu o vývoji trhu externích úložišť v regionu střední a východní Evropy (CEE) během čtvrtého kvartálu roku 2014. Celkově trh zaznamenal pokles o 1,9 % při tržbách ve výši 215,6 milionu dolarů. Kapacita prodaných řešení vyrostla meziročně o 18,9 % na 212 petabajtů.

Výsledků jednotlivých trhů v regionu se však výrazně lišily.V České republice se trh meziročně propadl o 13,5 %. Klíčový ruský trh poklesl o 4,8 %, ukrajinský o 20 %.Opačný extrém je téměř 72% růst v Bulharsku, nebo 41% propad v Chorvatsku. 

IDC za poklesem vidí kombinaci nepříznivé geopolitické situace na východě regionu a poklesu cen ropy a plynu, což vede k prostředí, které nepřeje investicím.

Kupovala se levná řešení, velkých projektů bylo málo

Nejvyšší poptávka byla během čtvrtého kvartálu 2014 po levných řešeních s cenou do 25 tisíc dolarů. Úložné systémy totiž nakupovaly především malé a střední podniky.

Velké firmy naopak příliš neinvestovaly a v důsledku toho se propadl prodej high-endových řešení. Prodej zařízení spadajících do střední kategorie midrange si mírně polepšily. IDC v nich vidí budoucnost trhu.

Úložná řešení kategorie midrange budou tahounem růstu v příštích letech. Podniky a poskytovatelé služeb budou investovat do optimalizovaných hybridních diskových polí, která se stanou páteří jejich datacenter,“ uvedl Marina Kostova, analytička IDC CEMA.

Malí výrobci rostli i trojciferně

Trhu i během čtvrtého kvartálu 2014 vévodila „velká trojka“ EMC, HP a IBM, která společně držela bezmála 70% tržní podíl. EMC jako jediné z těchto společností dokázalo dosáhnout růstu. Největšího nárůstu však během kvartálu zaznamenalo Huawei, což je projev jeho expanze do Evropy.

Menší výrobci obecně dosahovali vynikajících výsledků s dvoucifernými i trojcifernými nárůsty, což IDC přisuzuje jejich nezávislosti na velkých projektech, kterým v součanosti doba nepřeje.

Graf – Vývoj na jednotlivých trzích regionu CEE

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © mch67 - Fotolia.com

Komentáře