IDC: Trh externích úložišť klesl ve 4. čtvrtletí 2013 v regionu CEE o 2,6 %

Trhy v ČR a SR byly hluboko pod průměrem regionu střední a východní Evropy, klesajíce o 10 %, resp. 29,4 %.

IDC: Trh externích úložišť klesl ve 4. čtvrtletí 2013 v regionu CEE o 2,6 %Podle kvartální zprávy společnosti IDC poklesl v posledním období loňského roku trh externích úložišť v regionu CEE meziročně o 2,6 %. Tržby v posledním čtvrtletí dosáhly 300 milionů dolarů. Za celý rok 2013 trh v regionu meziročně poklesl o 1 %.

Úložiště kategorie midrange měla za celý rok 2013 nadpoloviční podíl v rámci prodaných zařízení a jako jediná ze tří hlavních kategorií zaznamenala meziročně pozitivní výsledky. V posledním kvartále ji však přeběhla zařízení z levnější kategorie entry.

V České republice se trh v posledním čtvrtletí 2013 propadl o 10 %, na Slovensku dokonce o bezmála 30 %.

Investují střední a velké firmy

Trhu dominují společnosti EMC, HP a IBM, dohromady držící tříčtvrteční podíl. EMC zůstalo jedničkou, ovšem tržby mu v kvartále meziročně poklesly o 7,5 %. Druhému HP naopak vyrostly o 2,9 %. IBM skončilo na třetí místě.

Menším výrobcům se dařilo ukrojit si část trhu v oblasti zařízení kategorie entry a také ve vertikálách ve veřejném a finančním sektoru. Naopak se jim příliš nedařilo v prodeji telekomunikačním firmám.

K negativnímu vývoji podle IDC přispělo nejisté politické prostředí v řadě zemí regionu v průběhu celého roku. Firmy byly v důsledku toho opatrnější a veřejný sektor vypisoval méně tendrů. Na druhou stranu se však zvýšily investice ze strany středních a velkých firem.

Ke konci roku jsme zaznamenali oživení v sektoru veřejné správy, když byly dotaženy velké projekty v Rusku, Polsku, na Ukrajině nebo v Kazachstánu. V letošním roce očekáváme další nárůst investic, zejména v jeho druhé polovině," uvedl v komentáři ke zprávě Pavel Roland, ředitel výzkumu IDC v oblasti úložišť.

Infografika: Meziroční změny trhu externích úložišť v 4Q13

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © mch67 - Fotolia.com

Komentáře