IDC: Trh cloudové infrastruktury v regionu CEMA počátkem roku klopýtl, ale poroste

V prvním kvartálu trh vykázal meziroční pokles o 7 %, což představuje výrazný rozdíl oproti 24% růstu za celý rok 2014. Podle IDC však jde pouze o krátkodobé zpomalení.

IDC: Trh cloudové infrastruktury v regionu CEMA počátkem roku klopýtl, ale porosteSpolečnost IDC uvádí, že trh cloudové infrastruktury (switche, servery a úložiště určené pro provoz cloudu) v regionu CEMA (střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika) zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2015 meziroční pokles o 7 %. Za rok 2014 přitom vyrostl o silných 24 %.

IDC se domnívá, že jde pouze o dočasné zpomalení trhu, který má oproti tradičnímu hardwaru předpoklady ke dvoucifernému růstu,“ uvedl Jiří Helebrand, ředitel výzkumu IDC CEMA v oblasti systémů a infrastruktury.

Ke stagnaci investic do veřejného cloudu došlo zejména ve střední a východní Evropě, přičemž na vině byla podle IDC celková situace na ruském trhu spolu s nejistotou ohledně legislativy týkající se lokalizace dat. V regionu je podle IDC stále preferování nasazování soukromého cloudu vzhledem k vyšší flexibilitě, rychlejší implementaci a nižším nákladům než u tradiční IT infrastruktury.

Dvojnásobný podíl do čtyř let

Cloudová infrastruktura tvořila v letošním prvním kvartálu v regionu CEMA 11 % celkových investic do infrastruktury pro datacentra, zatímco za celý rok 2014 to bylo 12 %. IDC očekává, že se trh do konce letošního roku vzpamatuje a zmíněný podíl cloudové infrastruktury se do roku 2019 zdvojnásobí.

Soukromý cloud (jak on-premise, tak off-premise) pak má být i v následujících letech v regionu dominantní. IDC to spojuje s výsledky své nedávné studie, která odhalila, že podniky staví na první místo žebříčku priorit bezpečnost.

Na druhou stranu, podniky ve střední a východní Evropě jsou podle analytiků otevřenější veřejnému cloudu, a to díky blízkosti velkých poskytovatelů (ve srovnání s Blízkým východem a Afrikou).

Graf – Vývoj trhu cloudové infrastruktury v regionu CEMA

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře