IDC: Trh chytrých telefonů v regionu EMEA se v roce 2017 spíše trápil

Již podruhé za sebou vykázal trh chytrých telefonů v regionu EMEA meziroční pokles. Evropští spotřebitelé mají podle analytiků tendenci nakupovat dražší modely, ale následně si je nechávají déle než dříve.

IDC: Trh chytrých telefonů v regionu EMEA se v roce 2017 spíše trápilSpolečnost IDC ve své nové analýze uvádí, že trh chytrých telefonů v regionu EMEA vykázal v roce 2017 mírný pokles. Prodej se snížil ze 374 milionů kusů v roce 2016 na 361 milionů a příjmy výrobců poklesly „marginálně“ na 109 miliard dolarů.

Nezvyklým jevem byl nárůst prodeje klasických mobilních telefonů, který se zvedl o 8,7 % na 206 milionů kusů. Zatímco v předchozích letech bylo pravidlem, že prodej chytrých telefonů roste, zatímco prodej „hloupých“ klesá, vloni tomu bylo přesně naopak.

Pokles navzdory příznivým podmínkám

Pokud se podíváme na trhy v EU, Norsku a Švýcarsku, spotřebitelé oproti minulost nakupují dražší telefony, ovšem méně častěji. To platí stejnou měrou pro státy v západní i střední Evropě,“ uvedl programový ředitel IDC Simon Baker.

IDC upozorňuje, že trh chytrých telefonů poklesl navzdory ekonomickému oživení na evropských trzích a sílícího eura oproti dolaru, tedy za podmínek, které by měly naopak vést k růstu. Tento fakt podle analytiků jen podtrhuje tlak, jemuž čelí výrobci na trzích bez nových zákazníků.

Potíže ovšem v roke 2017 zažívaly i trhy v méně vyspělých oblastech regionu, které mají stále ještě daleko k nasycení. Částečně za to mohla „renesance“ klasických mobilů, která je patrná zejména v Africe. I v Evropě však došlo ke zpomalení dlouhodobého propadu jejich prodeje.

Samsung a Huawei oživily nejvyšší segment 

Pokud jde o výrobce, výrazněji se v roce 2017 dařilo pouze Applu, který v regionu EMEA prodal o více než 3 milionů více iPhonů než v roce 2016 a držel 37,5 % trhu z hlediska hodnoty, ačkoliv byl jeho podíl na prodaném objemu podstatně skromnější.

IDC si dále všímá pozitivního dopadu souboje Samsungu a Huawei na nejvyšší segment trhu. Prodej chytrých telefonů s Androidem v cenové hladině nad 700 dolarů se meziročně zvýšil o 20 %. Samsung obecně držel zhruba 40 % trhu, zatímco podíl Huawei stoupl jen mírně na 13,4 %.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Romolo Tavani - Fotolia.com

Komentáře