IDC: Trh bezdrátových sítí vykázal ve třetím čtvrtletí solidní růst

Analytická společnost IDC zveřejnila analýzu trhu bezdrátových sítí. Růst firemního segmentu přesáhl 10 %.

IDC: Trh bezdrátových sítí vykázal ve třetím čtvrtletí solidní růstSpotřebitelský a firemní trh bezdrátových sítí dosáhl podle IDC ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročního růstu 13,7 %. Firemní trh rostl na obratu v posledních několika čtvrtletích o více než 20 %. V tom uplynulém dosáhl růst 12,8 %. Firemní trh WLAN přesto zůstává jedním z nejrychleji rostoucích síťových trhů.

Obrat ve spotřebitelském segmentu se v daném období zvýšil o 14,6 % a IDC přisuzuje dobré výsledky výrazným růstem na rozvojových trzích. 

„Exploze mobilních zařízení spolu s trendem BYOD (bring your own device) pokračuje na všech vertikálních trzích po celém světě a ovlivňuje nové investice do bezdrátové infrastruktury,“ říká analytik IDC Rohit Mehra.

Trhu bezdrátových sítí se nejvíce dařilo v regionu Asie/Pacifik (vyjma Japonska), ve kterém se obrat zvýšil o 31,4 % a také ve západní, střední a východní Evropě, kde růst přesáhl 20 %.

V Japonsku a Latinské Americe zaznamenali analytici růst trhu o 14,3 % a 15,1 %. V Severní Americe, na Blízkém východě a v Africe rostl obrat trhu bezdrátových sítí ve středních až vyšších jednotkách procent.

„Přestože růstový trend se ve třetím čtvrtletí 2013 lišil v jednotlivých regionech i zemích, předpověď pro světový trh segment poskytovatelů služeb, firemní i spotřebitelský WLAN segment zůstává pozitivní a to zejéna díky blížícímu se upgradovacímu cyklu,“ říká Petr Jirovský z IDC.

Cisco rostlo nad průměr

Cisco, které je tržní jedničkou, si na obratu ve sledovaném období polepšilo o 16,8 %, tedy nadprůměrně v porovnání s celkovým růstem trhu. Podíl výrobce se meziročně zvýšil z 51,6 % na 51,9 % a Cisco v daném období utržilo 593,1 milionu dolarů.

Druhým největším výrobcem je Aruba (IDC nezahrnuje OEM byznys), které klesl obrat ve firemním segmentu o 4 %. Tržní podíl se Arubě zmenšil z 10 % na 9,5 % a obrat poklesl o více jak 10 milionů na 108,3 milionů dolarů.   

Trojkou je HP, které ve třetím čtvrtletí 2013 dosáhlo podprůměrného růstu obratu 5,5 %. Aruba i Cisco mají před HP náskok, čtvrtý Ruckus však jeho pozici ohrožuje. Ruckus díky růstu 21,2 % dosáhl obratu 64,3 milionu dolarů, přičemž HP utržilo 66,7 milionu dolarů.

Top 5 největších výrobců firemních bezdrátových zařízení ve třetím čtvrtletí 2013 (obrat v milionech dolarů)

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bannosuke - Fotolia.com

Komentáře