IDC: Trh bezdrátového hardwaru vykázal v prvním kvartálu mírný růst

Globální trh spotřebitelských a podnikových WLAN produktů vyrostl o 6,9 % na 2,4 miliardy dolarů. IDC očekává, že s nástupem nového standardu Wi-Fi 6 v průběhu tohoto a příštího roku dojde ke zrychlení růstu trhu.

IDC: Trh bezdrátového hardwaru vykázal v prvním kvartálu mírný růstSpolečnost IDC uvádí, že hodnota kombinovaného celosvětového trhu spotřebitelských a podnikových WLAN produktů se v prvním kvartálu tohoto roku meziročně zvýšila o 6,9 % na 2,4 miliardy dolarů. Trh podporuje zejména podnikový segment.

Ten ve sledovaném období vzrostl o 7,1 % na 1,4 miliardy, zatímco spotřebitelský segment vykázal 6,6% růst na 1,0 miliardy dolarů. IDC očekává, že trh již v tomto roce a v průběhu roku 2020 zrychlí růst díky novému standardu 802.11ax.

Podnikovým WLAN produktům podle společnosti v současné době dominuje standard 802.11ac; ten tvořil 86,4 % prodejů a 93,1 % tržeb podnikových přístupových bodů. Ve spotřebitelském segmentu pak tvořil 58,0 % prodejů a 79,2 % tržeb.

Trh WLAN produktů i nadále vykazuje mírný a stabilní růst, jelikož podniky pokračují v investicích do bezdrátového připojení s cílem podpořit poptávku po přístupových technologiích,“ vysvětluje Brandon Butler z IDC.

Butler dodává, že v následujících letech podpoří růst globálního trhu bezdrátového hardwaru nastupující standard 802.11ax, známý také jako Wi-Fi 6, a to zejména v segmentu vyspělých podnikových řešení.

Česká republika jako lídr regionu CEE

Z geografického hlediska IDC uvádí, že nejvyšší růst vykázaly státy na Blízkém Východu a v Africe (23,8 %), následované západní Evropou (10,8 %) v čele s Nizozemskem a Norskem, kde poptávka vyskočila o 20,4 %, resp. 44,4 %.

Nízký růst o 1,6 % zaznamenal náš region střední a východní Evropy. Zde společnost podotýká, že český trh sice vyrostl o 16,8 %, regionální výkon ovšem pohoršil nejsilnější ruský trh, jenž vykázal 15,8% propad.

Podobně mírný růst o 2,4 % si připsal trh v Asii a Tichomoří. Naopak japonský trh se v prvním čtvrtletí tohoto roku propadl o 14,3 %, poptávka ve Spojených státech klesla o 11,8 % a v Kanadě stagnovala s poklesem o 0,4 %.

Cisco zvyšuje podíl na trhu

Cisco v prvním kvartálu 2019 zaznamenalo růst o 11,6 % a v současné době drží 46,8% tržní podíl. Ještě vyšší růst si připsaly společnosti Aruba-HPE (o 20,3 %) a Ubiquiti (o 17,8 %).

Naopak tržby společnosti Arris/Ruckus se ve sledovaném období propadly o 27,6 %. Nejsilnější pětku uzavírá Huawei s meziročním růstem o 9,3 %.

Graf – Vývoj tržních podílů a příjmů největších výrobců

Graf – Vývoj tržních podílů a příjmů největších výrobců

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bagpereira - Fotolia.com

Komentáře