IDC: Trh 3D tisku ve střední a východní Evropě v příštích letech poroste o 28 % ročně

Region je podle IDC připraven na všeobecné rozšíření technologie, jejíž využití se zatím omezuje zejména na výrobní vertikály. Řada příležitostí se má však v příštích letech objevit ve zdravotnictví, vzdělávání, stavebnictví nebo maloobchodu.

IDC: Trh 3D tisku ve střední a východní Evropě v příštích letech poroste o 28 % ročněSpolečnost IDC očekává, že trh 3D tiskáren, spotřebního materiálu a příslušenství v regionu střední a východní Evropy (CEE) poroste v letech 2015-2019 o roční složenou míru růstu 28 % a jeho hodnota během tohoto období vyroste z 0,75 miliardy dolarů na 2 miliardy.

IDC tak našemu regionu předpovídá mírně vyšší růst než globálnímu trhu, který má za stejné období vyrůst o 26,9 % ročně. Podíl regionu na globálním trhu má díky tomu povyrůst ze 7,2 % v roce 2015 na 7,5 % v roce 2019.

3D tisk je stále nejvíce rozšířený v určitých výrobních odvětvích, například v automobilovém nebo zbrojařském průmyslu, letectví nebo kosmonautice. Technologie doplňuje tradiční výrobní a dodavatelské modely v těchto oblastech a umožňuje firmám stavět větší, přesnější a pevnější prototypy, stejně jako vyrábět součástky z kvalitních materiálů,“ uvedl analytik IDC Martin Kubáň.

Podle IDC je trh 3D tisku v regionu CEE připraven na mainstreamové rozšíření. Technologie zároveň pokračují v rychlém vývoji a expandují prakticky do všech směrů, což vytváří obrovskou škálu možností využití například ve zdravotnictví, vzdělávání, stavebnictví nebo maloobchodu.

Levné tiskárny a dostupné materiály se během posledních tří let postaraly o výrazné rozšíření trhu 3D tisku. Výrobci a poskytovatelé služeb se musí naučit rozlišovat jednotlivé metody využití, ceny spotřebního materiálu a očekávání zákazníků, které jsou na každém trhu unikátní,“ dodal analytik IDC Zdeněk Kroužel.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: be3D.cz

Komentáře