IDC: Třetí kvartál přinesl mírný růst globálního trhu podnikových switchů a routerů

V segmentu switchů platí, že čím rychlejší porty, tím vyšší růst, zatímco v segmentu routerů se čeká, co s ním udělá nástup softwarově definovaných síťových architektur. Český trh se „vyznamenal“ více než čtvrtinovým propadem trhu switchů, čímž stáhl dolů celý region CEE.

IDC: Třetí kvartál přinesl mírný růst globálního trhu podnikových switchů a routerůPodle společnosti IDC vykázal globální trh ethernetových switchů pro druhou a třetí vrstvu ve třetím kvartálu 2016 meziroční růst o 2 % na 6,29 miliardy dolarů. Na rozdíl od druhého kvartálu tentokrát rostl i trh podnikových routerů, konkrétně o 2,6 % na 3,56 miliardy dolarů.

Český trh switchů hlásí propad o čtvrtinu

Z technického hlediska pokračoval nástup rychlejších řešení. Zatímco příjmy z 1Gb a 10Gb switchů klesaly o 4,3 %, resp. 1,3 % (dlužno podotknout, že počet prodaných portů však v obou případech vyrostl o bezmála 11 %), segment 40Gb switchů vykázal nárůst o 20 % na 756 milionů dolarů a 68,5% růst počtu prodaných portů. Segment 100Gb switchů pak vyrostl o 330 %.

Z geografického hlediska se nejvíc dařilo regionu MEA (Blízký východ a Afrika), který vykázal 11,2% meziroční růst. Rostly také další rozvojové oblasti, konkrétně region APeJ (Asie a Pacifik bez Japonska) o 9,8 % a Jižní Amerika o 9,2 %. Dobře si vedlo také Japonsko, které vykázalo růst o 2,9 %.

Rozvinuté trhy naopak mírně klesaly. V Severní Americe došlo k 1,1% meziročnímu poklesu, v západní Evropě se obrat snížily o 1,9 %. Nejhorší výsledek pak hlásí náš region střední a východní Evropy, který si meziročně pohoršil o 5,8 %. Podle IDC za to z velké většiny může silný 25,7% propad trhu v České republice. Na naši obranu – ve druhém kvartálu jsme naopak vyrostli o téměř 50 %.

Routery rostly v obou kategoriích

IDC rozlišuje kategorii podnikových routerů a routerů pro poskytovatele služeb, přičemž v prvním případě trh rostl o 8,2 % a ve druhém o 0,8 %. Celkově si trh meziročně polepšil o zmíněná 2,6 % a v příštích kvartálech ho podle IDC čeká zásadní období. V oblasti sítí se totiž začíná prosazovat koncept softwarově definovaných architektur, který s sebou přináší řadu změn.

Softwarově definované architektury a transformace sítí pro digitální ekonomiku jsou jedny z faktorů, které otřásají základy segmentů síťové infrastruktury. Tato skutečnost, společně s rozmachem nových rychlejších portů napříč datacentry a podnikovými kampusy, nejspíše povede k pokračujícímu zájmu,“ uvedl vedoucí výzkumu IDC Petr Jírovský.

Z regionálního hlediska se výrazně dařilo regionu APeJ, který vykázal 23,9% růst, a také Japonsku, které rostlo o 15,3 %. Zbytek světa naopak klesal – Jižní Amerika o 2,6 %, Severní Amerika o 3,5 %, západní Evropa o 5,7 % a MEA o 6,3 %. Na chvostu opět skončil náš region s poklesem o 9,6 %.

Cisco ztrácelo, Huawei zapnulo přídavné motory

Nesporným lídrem obou segmentů zůstává Cisco s 57% podílem v oblasti switchů a 44% podílem v oblasti routerů, byť si v obou případech pohoršilo o několik procentních bodů vlivem meziročního poklesu příjmů o 5,4 %, resp. 4,8 %.

Velmi dobře se naopak dařilo Huawei, jehož příjmy ze switchů se meziročně téměř zdvojnásobily a příjmy z routerů vyrostly o 23,8 %. Výrobce díky tomu drží 7,2 %, resp. 16,6 % těchto trhů. HPE se v oblasti switchů naopak příliš nedařilo, jeho výsledky se snížily o 4,3 % a podíl klesl na 5,5 %.

Dobrý kvartál má za sebou Juniper se 7,1% růstem příjmů v oblasti switchů a 5,9% růstem v segmentu routerů. Na druhém jmenovaném trhu drží Juniper 17,4% podíl. Dobře se dařilo i firmě Arista Networks, jejíž příjmy ze switchů vyrostly meziročně o 31,5 %.

Graf – Vývoj tržních podílů největších výrobců

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Silvano Rebai - Fotolia.com

Komentáře