IDC: Telekomunikace a bankovnictví pohánějí výdaje na ICT ve střední a východní Evropě

Celkové výdaje na ICT ve střední a východní Evropě si podle IDC mají udržet pozitivní vývoj v roce 2018 i 2019.

IDC: Telekomunikace a bankovnictví pohánějí výdaje na ICT ve střední a východní EvropěNové vydání reportu Worldwide Semiannual IT Spending Guide od analytické společnosti IDC ukazuje, že celkové výdaje na ICT (včetně obchodních a IT služeb, hardwaru a softwaru) ve střední a východní Evropě (CEE) budou nadále pozitivní. V roce 2019 mají dosáhnout výše 127,3 miliardy dolarů.

Mezi jednotlivými odvětvími jsou z pohledu výdajů na ICT hlavními lídry telekomunikace a bankovnictví.

Výdaje segmentu telco mají růst složenou roční mírou růstu (CAGR) o 5,6 % až do roku 2022, přičemž celkové výdaje překročí 12,6 miliardy dolarů.

Vzestup inovativních technologií závisí na solidní infrastruktuře, spolehlivých datacentrech a vylepšování sítí – optika a 5G, uvádí IDC.

Telekomunikační odvětví navíc podporuje inovace v dalších vertikálách, kterých se dotýkají vylepšení jako on-line/mobilní platby, telematické systémy, machine-to-machine komunikace a systémy pro zasílání zpráv.

Banky investují do inovací, digitalizace a automatizace procesů, aby dokázaly konkurovat řadě fintech společností a startupům.

Výdaje spotřebitelů na ICT by měly dosahovat meziroční míry růstu 0,37 % až do roku 2022. Většina z toho jde na telekomunikační služby (64,2 %), hardware (34, 9 %) a software (0,9 %).

Z pohledu segmentů podle velikosti fiem, by velké podniky (500-999 zaměstnanců) měly představovat více než 17 % celkových výdajů na ICT v roce 2018.

Středně velké firmy budou tvořit 11 % výdajů a malé firmy kolem 8 %. IT výdaje malých/domácích kanceláří (SOHO) letos představují kolem 5 % celkových výdajů na ICT.

IDC: Výdaje na ICT ve střední a východní Evropě

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © arahan - Fotolia.com

Komentáře