IDC: Světový trh WLAN zařízení vyrostl ve 3. čtvrtletí o 7,2 %

Podnikový segment rostl o 9,6 %, spotřebitelský o 4,8 %. Standard 802.11ac se rychle šíří - podporuje jej již přes čtvrtina prodaných koncových bodů, které zároveň tvoří 39 % celkové prodané hodnoty.

IDC: Světový trh WLAN zařízení vyrostl ve 3. čtvrtletí o 7,2 %Podle předběžných výsledků společnosti IDC dosáhl globální trh WLAN produktů během třetího čtvrtletí 2014 meziročního růstu ve výši 7,2 %. Postaral se o to zejména podnikový segment, kde prodej vyrostl o 9,6 %. Ve spotřebitelském sektoru trh rostl o skromnější 4,2 %.

Za pozitivními výsledky podle IDC stojí zejména probíhající přechod na rychlejší standard 802.11.ac. Produkty, které jej podporují, jsou na trhu pět kvartálů. Ve třetím čtvrtvletí letošního roku již tvořily 26,5 % prodaných koncových bodů a postaraly se o 39 % celkové hodnoty prodaných zařízení.

IDC dodává, že přechod probíhá podstatně rychleji než adopce standardu 802.11n před několika lety. Důvodem jsou nižší ceny, prakticky žádný cenový rozdíl mezi zařízeními podporujícími starý a nový standard, ale také vyšší důležitost kvalitních bezdrátových sítí s ohledem na rostoucí využívání mobility, cloudových služeb a multimediálních aplikací.

Rostly všechny regiony, Cisco ztratilo většinu na trhu

Z geografického pohledu se nejvíce dařilo jihoamerickému trhu, který rostl o 27,3 %. Region EMEA dosáhl 15 % růstu, Severní Amerika se vzpamatovala z poklesu ve druhém kvartálu a rostla o 7,5 %. Mírně rostl i trh v regionu APAC, konkrétně o 4,5 %.

Globálnímu trhu stále vévodí Cisco s 48,3 %, jakkoliv od loňského třetího kvartálu přišlo o nadpoloviční tržní podíl. Společnost zaznamenala 2,6 % meziroční nárůst příjmů.

Velmi silný kvartál má za sebou druhá Aruba, jejíž příjmy vyrostly o 33,4 % a její tržní podíl díky tomu dosáhl dvouciferných 11,5 %.

První trojici dodavatelů uzavírá Ruckus, jehož příjmy během období vyrostly meziročně o 22,6 % a tržní podíl vyrostl na 6,3 %.

Graf – Vývoj tržních podílů největších výrobců v posledních kvartálech

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bagpereira - Fotolia.com

Komentáře