IDC: Světový trh switchů zůstává nad vodou díky 40Gb ethernetu

O meziroční 1,4% růst globálního trhu switchů se postaraly příjmy ze 40Gb řešení, které vyrostly o 88 % a vyrovnaly pokles v ostatních segmentech. Cisco upevnilo své vedoucí postavení na trhu s podílem přes 60 %.

IDC: Světový trh switchů zůstává nad vodou díky 40Gb ethernetuGlobální trh switchů pro 2. a 3. vrstvu vyrostl v prvním kvartálu 2015 o 1,4 % v meziročním srovnání a dosáhl hodnoty 5,4 miliardy dolarů. Trh routerů ve stejném období meziročně vyrostl o 7,7 %. Výsledky přinesla pravidelná zpráva společnosti IDC.

První kvartál byl ve znamení vzestupu 40Gb ethernetu. Zatímco ostatní segmenty klesaly vlivem nepříznivých ekonomických faktorů, silný 40Gb segment dovedl celý trh k růstu,“ uvedl viceprezident IDC Rohit Mehra.

1Gb a 10Gb ethernet by se měl ve druhém kvartálu vrátit k růstu vlivem rostoucích nároků na podnikové sítě, ale síla 40Gb segmentu poukazuje na pokračující růst velkého veřejného i soukromého cloudu.“

Jeho slova potvrzují konkrétní údaje – zatímco tržby z 10Gb switchů v prvním kvartálu poklesly o 2,9 %, příjmy z 40Gb systémů meziročně vystřelily o 88 %. Nutno dodat, že pokles příjmů v prvním případě byl způsobem všeobecným poklesem cen, nikoliv poptávky – počet prodaných 10Gb portů meziročně vyrostl o 23,9 %.

Rozvojové trhy rostly rychleji

Z regionálního hlediska se spojenému segmentu switchů a routerů nejvíce dařilo v Jižní Americe, kde trh meziročně vyrostl o 30,6 %. Na druhém místě skončil region Blízkého východu a Afriky (MEA), kde trh vyrostl o 23 %.

V západní Evropě trh vyrostl o 14 %, v Severní Americe o 8 % a v regionu APAC o 6,3 %. Negativní vývoj trh zaznamenal v oblasti střední a východní Evropy (o 5,9 %) a nejhůře dopadlo Japonsko, kde se trh propadl o 21,8 %.

Z hlediska výrobců pokračovala vláda jedné firmy – Cisco meziročně vyrostlo o 5,5 % a jeho tržní podíl se díky tomu zvedl z 60 % na 62,4 %. V první pětici se s jednocifernými podíly dále nacházejí společnosti HP, Juniper, Arista a Huawei.

Graf – Vývoj příjmů největších výrobců switchů

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © kubais - Fotolia.com

Komentáře