IDC: Světový trh pracovních stanic vyrostl za poslední kvartál i rok 2014 o necelých 9 %

Hlavní hnací silou růstu byly tradiční desktopové systémy, ovšem celkově segment stolních pracovních stanic mírně poklesl o 0,8 %.

IDC: Světový trh pracovních stanic vyrostl za poslední kvartál i rok 2014 o necelých 9 %Společnost IDC zveřejnila výsledky globálního trhu certifikovaných pracovních stanic za celý rok 2014 a jeho poslední kvartál. Výsledky ukazují na pozitivní vývoj tohoto trhu, když v posledním čtvrtletí vyrostl o 8,8 % a za celý rok o téměř shodných 8,9 %.

Během posledního období se globálně prodalo 946 tisíc těchto zařízení, za celý rok pak 3,7 milionu.

Více než polovinu stanic využívají technici

IDC uvádí, že hlavní hnací silou růstu byla poptávka po tradičních desktopových stanicích. Celkem však segment stolních zařízení (kromě tradičních systémů sem spadají i stanice typu AIO, blade nebo rack) zaznamenal meziroční pokles prodeje o 0,8 %. O růst se tedy přinejmenším zčásti musely postarat stanice mobilní.

Z geografického hlediska rostly rychleji trhy v rozvojových oblastech. Jižní Amerika vykázala v posledním kvartálu 33,3% růstu, APAC bez Japonska pak 19,5%. Největší trhy v USA a západní Evropě (společně se zde prodají necelé dvě třetiny všech jednotek) rostly o 16,1 %, resp 8,2 %.

Zákazníci i nadále chtějí alternativní řešení, která jim poskytnou výkon, kvalitu a hodnotu, a pomohou zvýšit produktivitu například inženýrů, architektů, finančníků nebo grafiků,“ uvedl analytik IDC Ebenezer Obeng-Nyarkoh s tím, že 57 % pracovních stanic nachází uplatnění v technických oborech.

HP a Dell drží pozice, Lenovo útočí

Na trhu desktopových pracovních stanic jsou zatím stále pouze dva významní hráči. HP drželo v posledním kvartálu loňského roku 44,6% podíl, navzdory 2,7% poklesu výsledků. Mírně si pohoršil i druhý Dell, který zaznamenal 1,8% pokles výsledků a 35,8% tržní podíl.

S velkým odstupem následuje třetí Lenovo s 13,5% podílem. Tato společnost však velmi dobře plní svou funkci vyzývatele, neboť na rozdíl od obou lídrů dosáhla silného 33,1% růstu.

První pětici uzavírají Fujitsu a NEC s 3,4%, resp. 2,5% podíly.

Graf – Tržní podíly výrobců desktopových pracovních stanic

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: Dell

Komentáře