IDC: Světový trh bezdrátových zařízení pokračoval na konci roku 2013 v růstu

Podle poslední zprávy analytické společnosti IDC pokračoval trh bezdrátových zařízení (WLAN) v růstu i v posledním čtvrtletí uplynulého roku. Jak se dařilo výrobcům?

IDC: Světový trh bezdrátových zařízení pokračoval na konci roku 2013 v růstuVe čtvrtém čtvrtletí 2013 dosáhl meziroční růst obratu na trhu WLAN 11,5 % (firemní i spotřebitelský segment), uvádí IDC. Firemní trh samostatně rostl o 11,7 %. Tempo růstu firemního trhu se sice pomalu snižuje, přesto jde podle analytiků o jeden z nejrychleji rostoucích síťových trhů.

Obrat ve spotřebitelském segmentu se meziročně zvýšil o 11,2 %. IDC tento růst přisuzuje zejména zvýšené poptávce na rozvojových trzích a také migrací spotřebitelů na nové rychlejší modely s podporou standardu 802.11ac.

Celkově za rok 2013 rostl obrat na trhu firemních WLAN o 15 % a ve spotřebitelském segmentu došlo ke zvýšení obratu o 11 %.

Ve všech sledovaných regionech přispěly podle IDC k rozvoji bezdrátové infrastruktury především mobilní aplikace pro firemní použití. Růst se nyní již stabilizoval a bude podle analytiků pokračovat i v příštím roce.

V posledním čtvrtletí 2013 se trhu WLAN nejvíce dařilo v Latinské Americe, kde obrat meziročně rostl o 37,2 %. V regionu Asie/Pacifik se růst vyšplhal na 22,7 % a v Evropě, na Blízkém východě a v Africe na 20,1 %. Na druhém konci žebříčku je Severní Amerika, kde obrat meziročně rostl o 0,7 %.

Cisco si udržuje významný náskok

Cisco i nadále zůstalo v posledním čtvrtletí jedničkou trhu firemních WLAN, jeho tržní podíl ale klesl o 4 procentní body na 48,4 %. Ciscu rostl obrat o 6,1 %. Největší vinu na nízkém růstu nese region Severní Ameriky, kde obrat meziročně klesl o 0,7 % a vůči předchozímu čtvrtletí si výrobce pohoršil o 11,4 %. Celkově se za uplynulý rok 2013 podařilo Ciscu zvýšit obrat o 15,1 %.

Druhým největším výrobcem na trhu firemních WLAN je Aruba, která si meziročně na obratu polepšila o 3,5 %. Vůči třetím čtvrtletí, které bylo pro výrobce velmi slabé, zaznamenalo IDC růst 7,9 %.  Celkem se za rok 2013 se Arubě povedlo zvýšit obrat o 5,1 % a získala tak 9,8 %, což je o tři desetiny procenta více jak vloni.

Ruckus je aktuálně na třetím místě a v posledním čtvrtletí dosáhl růstu obratu o 20,8 %. Dařilo se i čtvrtému HP, které si ve stejném období polepšilo na obratu o 18,1 %.

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Oleksandr - Fotolia.com

Komentáře