IDC: Střední a východní Evropa se postarala o růst trhu PC v regionu EMEA

Za nadprůměrnými výsledky regionu podle analytiků stojí poptávka po firemních modelech. Rostoucí zájem o herní sestavy navíc přispěl k nečekanému růstu v segmentu desktopů. Český trh podle IDC dopadl nad očekávání.

IDC: Střední a východní Evropa se postarala o růst trhu PC v regionu EMEAZatímco globální trh PC v prvním kvartálu 2017 stagnoval, prodej počítačů v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) vykázal ve stejném období nepatrný nárůst o 0,6 %. Podle zprávy společnosti IDC se zde prodalo celkem 17,5 milionu desktopů, notebooků a pracovních stanic.

O růst se postaraly firmy a desktopy

Výrobci a prodejci za to mohou vděčit komerčnímu sektoru, neboť zatímco prodej podnikových modelů stoupl v prvním kvartálu o 6,2 %, ve spotřebitelském segmentu došlo k 5,2% poklesu. IDC to přičítá zejména přesyceném západoevropskému trhu.

Zajímavé je, že počátkem roku došlo ke zvratu dlouhodobého trendu. Celkový prodej notebooků v regionu EMEA se totiž snížil o 0,5 %, zatímco u dlouhodobě klesajících desktopů došlo ke 2,9% nárůstu, a to díky podnikům, ale také hráčům, kteří nakupují výkonné stolní sestavy.

Zmíněná přesycenost západoevropského trhu se projevila na celkovém 4,3% poklesu prodeje v této části regionu. Prodej podnikových modelů se sice zvýšil o 6,3 %, ale nedokázal vyvážit silný 16,7% propad ve spotřebitelském segmentu.

Český trh vykázal silný růst, HP si upevnilo vedení

Úplně jiná situace panovala v naší části regionu. Prodej PC zde dosáhl nevídaného 14,3% růstu, na kterém se podílel jak firemní, tak spotřebitelský segment. IDC vyzdvihuje především oživení ruského trhu, ale zmiňuje také nad očekávaní silné výsledky v ČR, Maďarsku a Polsku.

Na vlně růstu se svezla především trojice nejsilnějších výrobců HP, Lenovo a Dell, kteří po prvním kvartálu 2017 drželi 63,6 % trhu v regionu EMEA, zatímco o rok dříve to bylo pouze 58,3 %. HP a Dell vyrostly o silných 12,5 %, resp. 12,3 %, Lenovo o skromnější 4,5 %.

Zbytek první pětice dopadl výrazně hůře – Acer a Asus shodně zaznamenaly propad okolo 18,5 %. Menší výrobci pak zaznamenali kolektivní pokles výsledků o 6,6 % a v regionu tak podle IDC i v letošním roce pokračuje dlouhodobý trend konsolidace.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Saklakova - Fotolia.com

Komentáře