IDC snižuje odhad růstu prodejů tabletů v roce 2014 z 12,1% na 6,4 %

Po prvním pololetí, které nesplnilo očekávání, přichází úprava výhledu IDC. Na rozvojových trzích (tj. všude kromě Severní Ameriky a západní Evropy) však má stále dojít k 12% růstu prodeje.

IDC snižuje odhad růstu prodejů tabletů v roce 2014 z 12,1% na 6,4 %Společnost IDC snížila v reakci na dva navazující kvartály, ve kterých světový trh tabletů nedosáhl očekávaného růstu, odhad celkového prodeje tabletů a zařízení 2-v-1 v roce 2014 na 233,1 milionu jednotek.

V procentech jde o snížení očekávaného růstu za celý rok bezmála o polovinu, z původních 12,1 % nebo 6,5 %.

IDC zároveň uvádí, že přestože se může zdát, že trh zpomaluje, pořád zůstává řada oblastí s potenciálem růstu. Problémem je pouze nasycení trhu ve vyspělých oblastech.

Rozvinuté trhy jako jsou Severní Amerika a západní Evropa zůstanou v roce 2014 na nule, ale zbývající regiony dosáhnou 12% zvýšení prodeje,“ dodává Jean Philippe Bouchard, ředitel výzkumu IDC v oblasti tabletů.

Za tímto zvýšením bude podle IDC stát tlak na ceny tabletů s malými displeji (8 palců a méně) a vyšší rozšíření tabletů na rozvojových trzích. Zatímco průměrná prodejní cena tabletů na rozvinutých trzích se má ustálit na 373 dolarech (kvůli větším displejům a připojení k mobilním sítím), průměrná cena ve zbytku světa má klesnout o 10 % na 302 dolarů.

Graf – Srovnání prodeje a průměrné ceny tabletů během posledních kvartálů

 

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com

Komentáře