IDC: Slovenský trh osobních počítačů pokračuje v propadu

Podle analytiků z IDC ve druhém čtvrtletí 2013 slovenský trh stolních počítačů pokračuje v propadu. Ještě větší meziroční propad než stolní počítače registrují počítače přenosné. Jaké jsou příčiny?

IDC: Slovenský trh osobních počítačů pokračuje v propaduPodle analytické agentury IDC slovenský trh osobních počítačů se při srovnání počtu nově dodaných kusů ve druhém čtvrtletí roku 2013 meziročně propadl o 28,2 %.

K propadu došlo jak na trhu stolních počítačů, tak na trhu počítačů přenosných, který se propadl o 39,9 %. U obou dílčích trhů jde už o čtvrtý pokles v řadě.

Ve druhém kvartálu celkově výrobci na slovenský trh dodali téměř 53 tisíc počítačů. Jen 53,2 % z nich byly počítače přenosné, což je podle IDC nejnižší podíl od roku 2007.

Důvody? Prý přesycená distribuční síť či Windows 8

Analytik Petr Švagrovský z IDC vidí za propadem slovenského trhu osobních počítačů hned čtyři hlavní příčiny:

  1. Distribuční síť kvůli příliš vysokému stavu zásob nebyla schopna pojmout další objemy.
  2. Zdrženlivá adopce Windows 8 ze strany spotřebitelů, potažmo nedostačená komunikace o změnách v systému.
  3. Propad zájmu o miniaturní notebooky (netbooky), které před rokem reprezentovaly 11,3 % přenosných počítačů, ovšem letos ve druhém čtvrtletí pouze 3,2 %
  4. Růst trhu s tablety, kdy spotřebitelé nakupovali módní tablety a postrádali důvody ke koupi nového osobního počítače.

Na slovenském trhu vládne Hewlett-Packard a Lenovo

Největší počet osobních počítačů ve druhé čtvrtletí 2013 na slovenský trh dodala společnost Hewlett-Packard, která podle IDC slovenskému trhu osobních počítačů vládne nepřetržitě už dva roky. Následuje Lenovo na druhém místě a Acer na místě třetím.

Zatímco Hewlett-Packard je již delší dobu slovenskou jedničkou v tržním segmentu stolních počítačů, naopak společnost  Lenovo premiérově ve druhém čtvrtletí 2013 podle IDC na Slovensku obsadila první místo na poli přenosných počítačů.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © lichtmeister - Fotolia.com

Komentáře