IDC: Segment veřejného cloudu poroste v příštích letech 6x rychleji než celkový trh IT

IDC předpovídá, že zatímco v roce 2014 dosáhne trh veřejného cloudu hodnoty 56,6 miliardy dolarů, v roce 2018 to bude již 127 miliard.

IDC: Segment veřejného cloudu poroste v příštích letech 6x rychleji než celkový trh ITSpolečnost IDC vydala prognózu vývoje segmentu veřejného cloudu do roku 2018, která předpovídá silný a stabilní růst této oblasti. V roce 2014 má trh dosáhnout hodnoty 56,6 miliardy dolarů, v roce 2018 to má být 127 miliard. To představuje složenou roční míru růstu 22,8 % a šestkrát rychlejší růst, než jaký IDC předpovídá celkovému trhu IT.

Jako hlavní faktory růstu sektoru veřejného cloudu IDC uvádí šíření strategií založených na přístupu „cloud first“, a to jak mezi výrobci, tak jejich zákazníky. Ještě důležitější roli má hrát fakt, že trh cloudových služeb přichází do inovativní fáze, která má přinést záplavu nových řešení. Řada z nich má mít podobu průmyslově zaměřených platforem s vlastními komunitami, které podle IDC změní nejen to, jak firmy používají IT, ale i to, jak operují ve svých odvětvích.

Během příštích čtyř nebo pěti let IDC očekává ztrojnásobení komunity vývojářů a zdesateronásobení počtu nových cloudových řešení,“ uvedl Frank Gens, víceprezident a hlavní analytik IDC.

Strategická role řady těchto řešení bude větší, než jaké kdy dosáhlo tradiční IT. Zároveň budeme svědky bezprecedentní konkurence a konsolidace mezi vedoucími cloudovými poskytovateli. Tato kombinace erupce inovací a intenzivní komunikace učiní z několika příštích let klíčové období pro současné i budoucí lídry trhu,“ dodal.

IDC očekává, že trhu veřejného cloudu bude i nadále dominovat SaaS (software jako služba). V roce 2014 má do této oblasti putovat 70 % celkových tržbeb. IaaS (infrastruktura jako služba) bude druhým nejrozšířenějším druhem služby veřejného cloudu, třetí pak PaaS (platforma jako služba). Poslední jmenovaný druh služeb má být během příštích let nejrychleji rostoucím.

Graf – Prognóza podoby trhu veřejného cloudu v letech 2014 a 2018

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře