IDC: Prodeje velkoformátových tiskáren v CEMA v roce 2012 stagnovaly

V uplynulém roce se v regionu střední a východní Evropy, Blízkého Východu a Afriky prodalo 37 184 velkoformátových A2-A0+ tiskáren v celkové hodnotě převyšující 333 milionů dolarů.

IDC: Prodeje velkoformátových tiskáren v CEMA v roce 2012 stagnovalyNavzdory meziročnímu nepatrnému poklesu prodejů velkoformátových tiskáren o 0,91 %, rostl segment technického tisku o 6 % podpořen zájmem soukromého i veřejného sektoru z řad konstrukce, uvádí IDC.

Naopak prodeje grafických tiskáren klesly v objemu i hodnotě vlivem nízkých výdajů na reklamu, prodloužených výměnných cyklů a vysokých cen těchto zařízení.

Inkoustové tiskárny s aqueous pigmentem tvořily v loňském roku 80 % trhu velkoformátových tiskáren. V dalších letech se očekává snížení jejich podílu na úkor UV a latexu, ale stále zůstanou dominantní.

I přes drobný pokles v počtu prodaných kusů zůstalo v uplynulém roce jedničkou trhu HP s nadpolovičním tržním podílem. Nejlépe se mu dařilo na technickém segmentu, ve kterém získalo 65,5 % a dvojkou se stalo v grafickém segmentu.

Epson nadále zůstal jedničkou segmentu grafických aplikací s 36,8 %, ale celkově se umístil až druhý s 25,8% tržním podílem. Třetí skončil Canon s 12,3 %.

 

V současném tržním prostředí mají podle analytiků šanci na úspěch pouze inovativní technologie přinášející nové možnosti aplikace a cenově dostupná zařízení.

Přesto analytici věří, že v blízké budoucnosti trh poroste. V letošním roce prodeje velkoformátových tiskáren vzrostou o 4 % a tahounem nadále zůstane poptávka po technickém tisku z řad konstrukce, zatímco zájem o grafické tiskárny zůstane při meziročním srovnání stejný, uvádí IDC.

Zdroj: IDC
Komentáře