IDC: Prodeje chromebooků a tabletů letos porostou, na obzoru jsou ale nové výzvy

Po loňské euforii čeká trh tabletů růst o mírných 1,8 %. Lépe na tom budou dodávky chromebooků, které by měly stoupnout zhruba o třetinu. Využití chromebooky nachází vedle škol i ve firmách.

IDC: Prodeje chromebooků a tabletů letos porostou, na obzoru jsou ale nové výzvySpolečnost IDC ve své aktuální prognóze uvádí, že pandemie covidu-19 měla výrazně pozitivní dopad na trh tabletů. Po ohromujícím dvouciferném růstu v roce 2020 by měly dodávky tabletů letos vyrůst o mírných 1,8 % na 166,5 milionu kusů.

Zatímco poptávka po tabletech již začíná být naplněná, trh chromebooků podle IDC pokračuje v rozmachu. Jejich dodávky by v roce 2021 měly stoupnout o solidních 33,5 % na 43,4 milionu kusů.

Tržby za tablety a chromebooky se v roce 2020 výrazně zvýšily kvůli bezprecedentní poptávce po řešeních pro práci a vzdělávání na dálku,“ vysvětluje Anuroopa Natarajová z IDC s tím, že v letošním roce budou lákat zejména hybridní řešení.

Euforie opadne, není ale všem dnům konec

Natarajová nicméně mírní optimismus tím, že od roku 2022 se hlad spotřebitelů a škol po těchto zařízeních utlumí. Dopad na prodeje bude mít i uvolňování lockdownových omezení a větší chuť spotřebitelů utrácet za cestování a další formy zábavy.

Zatímco 2021 bude pro tablety i chromebooky vrcholným rokem, ani jedna kategorie nepřijde o potenciál k dalšímu růstu,“ popisuje Jitesh Ubrani z IDC. Například chromebooky se podle něj do určité míry osvědčily i na pracovištích.

Na trhu tabletů se podle Ubraniho udrží zájem o zařízení s odnímatelnou klávesnicí, která jsou z hardwarového i softwarového hlediska stále podobnější PC.

Graf – Odhadovaný vývoj trhů tabletů a chromebooků 2021-2025

Graf – Odhadovaný vývoj trhů tabletů a chromebooků 2021-2025

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © Raisa Kanareva - Fotolia.com

Komentáře