IDC: Prodej tiskových zařízení v regionu CEE oslabil, hodnota trhu ale vyrostla

V našem regionu se v druhém kvartálu prodalo o 2,9 % méně tiskových zařízení. Hodnota trhu i tak vyrostla o 2,3 %, především díky poptávce po dražších modelech. Český trh rostl jak co do počtu prodaných kusů, tak co do hodnoty trhu.

IDC: Prodej tiskových zařízení v regionu CEE oslabil, hodnota trhu ale vyrostlaSpolečnost IDC ve své aktuální zprávě uvádí, že v druhém čtvrtletí 2019 se v regionu střední a východní Evropy (CEE) prodalo 1,2 milionu tiskových zařízení (tiskáren a multifunkcí), což představuje meziroční pokles o 2,9 %.

Dobrou zprávou nicméně je, že hodnota trhu ve sledovaném období stoupla, a to o 2,3 % na 387 milionů dolarů. Analytici zaznamenali výrazný rozdíl zejména v segmentu inkoustových tiskáren, kde prodej klesl o 7,6 %, zatímco hodnota vzrostla o 5,5 %.

Prodej cartridgových zařízení se propadl o 10 %, poptávka po tiskárnách typu Ink Tank a multifunkcích podle IDC víceméně stagnovala. Růst hodnoty podpořil zejména zájem o zařízení s cenovkou přesahující 300 dolarů.

Dvojitý růst v České republice

Analytici uvádí, že nejsilnějším trhem v regionu zůstalo Rusko, jež se postaralo o 39,9 % prodejů a 35,5 % hodnoty. Druhý polský trh zaznamenal 1,2% pokles v počtu prodaných zařízení, ale i výrazný 18,5% růst v hodnotě.

Český trh tiskových zařízení se umístil na třetí příče; v druhém čtvrtletí vyrostl o 9,2 % co do počtu prodaných kusů a o 21,7 % co do hodnoty. O nadějný výsledek se postaraly prodeje nových mono laserových tiskáren od HP.

IDC rovněž dodává, že společnosti HP se ve sledovaném období podařilo vyhrát vládní tendr na dodávku barevných laserových tiskáren.

Tabulka – Top 5 výrobců v regionu CEE

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře