IDC: Prodej tiskáren v ČR se propadl o čtvrtinu, výrobci se zaměřují na vyšší modely

IDC analyzovalo trh tiskáren v České republice v prvním polovině roku. Počet prodaných jednotek meziročně klesl a to především díky změně strategie výrobců.

IDC: Prodej tiskáren v ČR se propadl o čtvrtinu, výrobci se zaměřují na vyšší modelyNěkolik velkých výrobců se totiž podle IDC rozhodlo snížit prodeje ztrátových zařízení z nejnižší kategorie a díky tomu v první polovině letošního roku meziročně klesl celkový počet prodaných tiskáren o 25,1 %. Podle analytiků se v první polovině roku 2013 prodalo na českém trhu 167 663 jednotek a obrat dosáhl 62,48 milionu dolarů.

„Trh zaznamenal nejnižší prodeje za posledních 10 let a to zejména díky posunu klíčových výrobců od inkoustových tiskáren pod 100 dolarů a levných laserů, které generují velmi nízkou marži a uživatelé zřídka využívají originální spotřební materiál,“ říká k výsledkům průzkumu Zuzana Babická z IDC.

Přestože slovy analytiků pokračuje tendence odkládání investic, organizace s velkými nároky na tisk nakupují zařízení z nejvyšší třídy v případě, že taková investice zvýší produktivitu a je finančně rentabilní.

Zařízení z vyšší střední a nejvyšší třídy jsou v prodejích často tlačeny promo akcemi výrobců, nabídkou tiskových služeb a v některých případech i fondy EU.

IDC dále v průzkumu uvádí, že pokračuje zvyšování prodeje multifunkcí na úkor jednoúčelových tiskáren. V první polovině roku dokonce multifunkce v segmentu mono a barevných laserů překonaly v prodejích jednoúčelová zařízení.

Počet prodaných kusů tiskáren na českém trhu v období druhého čtvrtletí 2012 až 2013 dle technologií


Zdroj: IDC

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře