IDC: Prodej tenkých klientů v regionu EMEA vyrostl ve třetím kvartálu o 8,8 %

Celkem se v regionu prodalo téměř 95 tisíc jednotek za 182 milionů dolarů. V roce 2015 má trh stagnovat, v roce 2016 se podle IDC vrátí k růstu.

IDC: Prodej tenkých klientů v regionu EMEA vyrostl ve třetím kvartálu o 8,8 %Podle zprávy společnosti IDC došlo na trhu tenkých klientů v regionu EMEA ve třetím čtvrtletí k 8,8% meziročnímu růstu počtu prodaných jednotek a 16,2% růstu jejich hodnoty. Celkem se v regionu prodalo 94,5 tisíce jednotek za 182,14 milionu dolarů.

Tenké klienty během celého roku 2014 v rámci komerční sféry přímo konkurovaly osobním počítačům. Jakkoliv jde stále o marginální trh, podíl tenkých klientů v rámci množiny podnikového osobního výpočetního hardwaru vzrostl z 4,2 % v roce 2014 na 4,4 % v roce 2014. IDC očekává, že tento podíl bude dlouhodobém horizontu i nadále růst.

Za celý rok 2015 IDC očekává 0,2 % pokles trhu tenkých klientů v regionu EMEA, v dalším roce se má segment vrátit k růstu. Důvodem stagnace v příštím roce je zejména situace v Rusku a na Ukrajině. Pád rublu má ovlivnit vývoj trhu celého regionu v prvním pololetí 2015 a ke vzapamatování se má dojít až ve druhé polovině roku.

Dalším faktorem má být zpomalení nákupů v oblasti západní Evropy, která tvoří hlavní odbytiště tenkých klientů v regionu. Čtyři největší trhy (Německo, Spojené království, Nizozemí a Francie) mají podle IDC na konci roku 2014 tvořit téměř dvě třetiny (65,1 %) trhu celého regionu EMEA.

Graf – Předpověď vývoje trhu tenkých klientů

 

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © improvize - Fotolia.com

Komentáře