IDC: Prodej nositelné elektroniky v regionu CEE poroste díky chytrým zařízením

Ačkoliv dnes chytrá zařízení tvoří zatím je pětinu trhu nositelné elektroniky v regionu střední a východní Evropy, v příštích letech budou hlavní hnací silou růstu. IDC očekává silný růst chytrých brýlí, které mají v roce 2020 tvořit pětinu všech chytrých nositelných zařízení prodaných v regionu.

IDC: Prodej nositelné elektroniky v regionu CEE poroste díky chytrým zařízenímPodle prognózy společnosti IDC došlo v regionu střední a východní Evropy prvním kvartálu 2016 ke 78,7% nárůstu prodeje nositelné elektroniky na 328 tisíc jednotek. Přibližně pětinu (21,4 %) z tohoto počtu tvořila chytrá zařízení, tedy ta se schopností spouštět aplikace třetích stran.

IDC očekává, že se v roce 2020 v regionu prodá 2,5 milionu kusů nositelné elektroniky, což by představovalo 121,1% zvýšení oproti roku 2015. O většinu tohoto růstu se podle analytiků postarají chytrá zařízení. Například prodej chytrých brýlí má během příštích tří let růst trojciferným tempem a v roce 2020 má tvořit pětinu prodaných chytrých nositelných zařízení.

Nositelná elektronika představuje jeden z aspektů právě probíhající tranformace globální ekonomiky. Očekáváný růst trhu představuje obrovskou příležitost pro výrobce softwaru a tím pádem je nesmírně lákavá pro vývojáře, zejména ty zdatné ve strojovém učení, optickém rozeznávání a umělé inteligenci,“ uvedl Jiří Teršel, analytik IDC CEMA.

IDC dále uvádí, že nositelná elektronika na jednu stranu nabízí méně možností svým uživatelům (a méně peněz svým výrobcům) ve srovnání s předchozími platformami v podobě PC nebo tabletů. Na druhou stranu však umožňuje novým převratným technologiím pronikat na trh rychleji než když předtím.

Například virtuální a rozšířené reality, které se v některých případech dostanou i do nositelné elektroniky, slibují zcela nové zkušenosti a způsoby používání technologií. Propojení umožněné těmito technologiemi bude mít podle IDC podobný efekt jako kdysi nástup internetu.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © djvstock - Fotolia.com

Komentáře