IDC: Prodej chytrých telefonů ve střední a východní Evropě vyrostl o 5,6 %

Náš region představoval světlou výjimku v kontextu stagnujícího trhu chytrých telefonů, zejména ve srovnání se západní Evropou, kde se prodej telefonů propadl o více než 8 %.

IDC: Prodej chytrých telefonů ve střední a východní Evropě vyrostl o 5,6 %Společnost IDC uvádí, že prodej chytrých telefonů v regionu EMEA v prvním kvartálu 2018 mírně poklesl na 86,5 milionu kusů. Hodnota prodaných telefonů však meziročně vyrostla na bezmála 30 miliard dolarů a z tohoto hlediska bylo letošní první čtvrtletí nejlepší v dějinách trhu.

Nejsilnější pokles prodeje IDC zaznamenalo v západní Evropě, kde se prodalo o 8,2 % méně telefonů než na počátku roku 2017. Prodej poklesl také v Africe, konkrétně o 4,4 %. Oblast blízkého východu naopak vykázala nárůst o 1,5 % a náš region střední a východní Evropy vyrostl o 5,6 %.

Konkrétní příčiny nárůstu hodnoty trhu IDC ve své zprávě neuvádí, lze však soudit, že se nebudou lišit od globálního trendu poptávky po pokročilejších modelech. Spotřebitelé mají zájem například o bezrámečkové displeje, které se díky tom začínají objevovat i na relativně levných zařízeních.

Pokud jde o výrobce, jedničkou regionu EMEA zůstává Samsung, který si podle IDC drží stabilní pozici, jakkoliv nedosahuje tak dynamického růstu jako druhé Huawei, které si v prvním kvartálu polepšilo o více než 50 %.

Oba výrobci by se však měli podle analytiků začít ohlížet přes rameno a pečlivě sledovat, jak si vede Xiaomi. Tento čínský výrobce za sebou má velký návrat na přední příčky globálního žebříčku, vybudoval si pozici ve východní Evropě a v současnosti expanduje na západ.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře