IDC: Poskytovatelé služeb a finanční sektor potáhnou růst globálních IT investic

Analytici z IDC očekávají, že se o růst IT investic v období do roku 2017 postarají především organizace ze sektoru služeb, bankovnictví a maloobchodu. Spotřebitelé, jakkoliv budou tvořit výraznou část trhu z hlediska absolutních čísel, mají utrácet méně.

IDC: Poskytovatelé služeb a finanční sektor potáhnou růst globálních IT investicSpolečnost IDC doplnila svou nedávnou prognózu vývoje globálních IT investic o podrobnější pohled na konkrétní segmenty trhu. Globální trh IT má v roce 2017 vyrůst meziročně o 4,5 % na 2,1 bilionu dolarů a největší podíl na tom mají mít poskytovatelé služeb, finanční sektor, maloobchodníci a zdravotnické organizace.

V případě poskytovatelů služeb (včetně cloudových providerů) mají investice vyrůst meziročně o 6 %, ve finančním sektoru pak o 5 %. V roce 2021 pak má hodnota investic dosáhnout částky 2,7 bilionu dolarů, přičemž největší podíl budou mít spotřebitelé, banky, výrobci a telekomunikační operátoři.

Spotřebitelé budou nakupovat telefony, ale i notebooky

Spotřebitelé budou v roce 2017 utrácet především za chytré telefony, jejichž trhu IDC věští relativně silný 7% růst, ale také za notebooky, které mají vyrůst o 2 %. Trh tabletů má naopak pokračovat v poklesu a sestupnou tendenci má mít i celkový růst spotřebitelských investic (viz graf níže).

Tabletům se však má dařit v komerční sféře včetně dvouciferného růstu v oblastech zdravotnictví, služeb, telekomunikací a průmyslu. Ihned však dodejme, že IDC pod tablety řadí i hybridní zařízení s oddělitelnou klávesnicí. Klasické modely bez klávesnice zřejmě tak příznivá budoucnost nečeká.

V komerční sféře mají letos růst i investice do notebooků, v oblasti vzdělávání se mají investice zvýšit dokonce o 13 %. Prodej stolních počítačů má naopak klesat napříč všemi segmenty, neboť trh klade důraz na mobilitu.

Podnikovému sektoru budou dominovat datacentra

Pokud jde o podnikové systémy, IDC ve druhém pololetí 2017 očekává opětovný nárůst investic do datacenter, zejména těch cloudových. Segment poskytovatelů služeb má za celý rok vykázat meziroční nárůst investic o 9 % a řada podniků bude letos podle analytiků obnovovat své serverové parky.

Co se týče softwaru, nejvyšší nárůst investic IDC očekává v oblasti služeb (o 9 %) a ve finančním sektoru, maloobchodu a zdravotnictví (shodně o 8 %). V roce 2021 mají globální investice do softwaru přesáhnout částku 600 miliard dolarů díky klíčovým sektorům průmyslu, bankovnictví a služeb.

Segment IT služeb má letos vykázat silnější růst v oblastech vývoje aplikací a konzultačních služeb a nižší růst v oblastech outsourcingu a podpory. Investice mají nejvíce vyrůst v sektorech bankovnictví, telekomunikací a služeb, a to o přibližně 4 %.

Výrazněji budou podle IDC růst investice do podnikových služeb, konkrétně ve zdravotnictví (o 8 %), bankovnictví (o 7,5 %) a maloobchodu (o 7 %). Celková hodnota investice do IT a podnikových služeb má příští rok přesáhnout částku 1 bilionu dolarů.

Graf – Prognóza růstu investic v klíčových segmentech

Investice podle segmentů

zleva: spotřebitelé, distribuce a služby, průmysl, veřejný sektor, finanční sektor, ostatní

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © arahan - Fotolia.com

Komentáře