IDC: Poptávka po PC a tabletech v Evropě roste, ale nejspíš jen dočasně

Trh notebooků a tabletů v západní Evropě by měl podle aktuální prognózy za celý rok 2020 klesnout o 5 %. Oslabení v regionu CEE by kvůli slabému rublu a propadu cen ropy mohlo být nepatrně vyšší.

IDC: Poptávka po PC a tabletech v Evropě roste, ale nejspíš jen dočasněSpolečnost IDC informuje, že díky širší možnosti home-office zaznamenala v Evropě zvýšenou poptávku po noteboocích a tabletech. V prvním čtvrtletí se podle počátečních odhadů zvedla zhruba o třetinu.

Kvůli vysoké poptávce mnoha prodejcům a distributorům v západní Evropě došly zásoby,“ podotýká Malini Paulová z IDC. „Narušení dodavatelského řetězce v Číně zkraje roku snížilo dodávky na evropský trh během prvního kvartálu o přibližně 15-20 %.“

Nikolina Jurišičová doplňuje, že ve střední a východní Evropě měli o notebooky a tablety zájem jak spotřebitelé, tak podniky, které potřebovaly narychlo vybavit své zaměstnance zařízeními vhodnými na práci z domova.

Karta se obrátila

Podle analytiků se tak problém na trhu obrátil – výrobci nestíhají poptávku uspokojovat. Jurišičová ovšem upozorňuje, že není jisté, zdali se zvýšený zájem o notebooky a tablety přelije i do druhého kvartálu.

IDC aktuálně odhaduje, že trh osobních výpočetních zařízení neutrpí takovou ránu jako mnoho jiných odvětví, a to kvůli tomu, že zařízení tohoto typu jsou klíčem pro udržení produktivity řady zaměstnanců při práci z domova.

Analytici nicméně očekávají, že podniky budou odkládat objednávky kancelářských počítačů, jelikož se kvůli aktuální situaci budou snažit udržet hotovost. Vzhledem k tomu, že státní výdaje ve velkém míří na boj proti viru, budou zastaveny i veřejné tendry.

Pokles v CEE bude nepatrně vyšší

Analytická společnost uvádí, že podle aktuálního scénáře z konce března se dá předpokládat, že západoevropský trh za celý rok oslabí o 5 %. Pokles ve střední a východní Evropě může být podle analytiků o něco vyšší.

Rusko, hlavní trh v regionu CEE, totiž zaznamenalo prudký pokles hodnoty měny, vyvolaný rychlým propadem poptávky po ropě. Přestože oslabení rublu není tak závažné jako během poslední krize cen ropy v roce 2014, situace sníží tržní hodnotu nejen v Rusku, ale i dalších zemích produkující ropu ve východní Evropě.

Graf – Scénáře vývoje trhu osobních zařízení v Evropě

Graf – Prognóza vývoje trhu v Evropě

světle šedá: prognóza z listopadu 2019; tmavě šedá: prognóza z února 2020; zelená: aktuální optimistická prognóza; žlutá: aktuální pravděpodobná prognóza; červená: aktuální pesimistická prognóza

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © nyul - Fotolia.com

Komentáře