IDC: Podniky v roce 2018 celosvětově utratí 160 miliard dolarů za služby veřejného cloudu

Polovinu z celkové částky budou podniky podle analytiků investovat do aplikací, přičemž nejvyšší poptávka bude po ERP a CRM řešeních. Mezi vertikálami mají letos dominovat firmy z průmyslového, bankovního a maloobchodního sektoru.

IDC: Podniky v roce 2018 celosvětově utratí 160 miliard dolarů za služby veřejného clouduSpolečnost IDC očekává, že globální investice do služeb a infrastruktury veřejného cloudu dosáhnou v roce 2018 částky 160 miliard dolarů. To by představovalo meziroční nárůst o 23,2 %, přičemž podobným tempem – v průměru o 21,9 % ročně – má trh růst i v následujících letech.

Polovina investic půjde do aplikací

Bezmála dvě třetiny z výše uvedené částky budou utraceny za SaaS (software jako služba), kam spadají cloudové aplikace a software pro systémovou infrastrukturu, přičemž aplikace hrají prim. IDC uvádí, že více než polovina celkových investic, tedy přes 80 miliard dolarů, utratí podniky právě za ně.

Nejvíce mají podniky investovat do aplikací z kategorií ERP (řízení podnikových zdrojů) a CRM (řízení vztahů se zákazníky), tedy do služebně starších segmentů. Na dalších místech však mají následovat aplikace pro spolupráci a řešení pro správu obsahu.

Obratově druhou a třetí největší oblastí pak budou IaaS (infrastruktura jako služba) a PaaS (platforma jako služba). Z hlediska segmentů očekává IDC v příštích letech nejvyšší průměrný růst u řešení pro správu dat (o 38,1 % ročně) s tím, že „zdravý růst“ zaznamená i řada dalších typů řešení (viz graf níže).

Průmysl, banky a retail v čele inovací

Pokud jde o vertikály, analytici v letošním roce předpovídají vysokou poptávku v oblastech diskrétní výroby (celkové investice 19,7 miliardy dolarů), profesionálních služeb (18,1 miliardy), bankovnictví (16,7 miliardy), procesní výroby a maloobchodu (shodně 10 miliard).

Tento poměr sil má zůstat v zásadě stejný po celé období do roku 2021, přičemž mírně nadprůměrný růst analytici očekávají v oblastech profesionálních služeb (ročně o průměrně 24,4 %), telekomunikací (o 23,3 %) a bankovnictví (23,0 %).

Právě podniky ze zmíněných vertikál již podle IDC rozpoznaly výhody, které jim mohou přinést služby veřejného cloudu. Využívat je mají především k rychlému vývoji a nasazování řešení třetí platformy včetně analytiky nebo internetu věcí, které jim pomáhají posilovat byznys a šetřit náklady.

Graf – Prognóza nejdynamičtějších segmentů veřejného cloudu (průměrný roční nárůst) 

IDC - nejdynamičtější segmenty veřejného cloudu

sestupně: software pro správu dat; základní úložiště; software pro vývoj aplikací; servery; software pro přístup, analýzu a dodávání dat; ostatní

Zdroj: IDC
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře