IDC: Oživení pokračuje, evropské výdaje na IoT letos překonají 200 miliard dolarů

Analytici předpovídají, že by výdaje měly do roku 2025 růst dvouciferně. Oživení po pandemii aktuálně pohání spotřebitelská poptávka, nejrychleji rostoucí kategorií bude software.

IDC: Oživení pokračuje, evropské výdaje na IoT letos překonají 200 miliard dolarůSpolečnost IDC ve své zprávě odhaduje, že evropské investice do internetu věcí (IoT) se v letošním roce vyšplhají na 202 miliard dolarů. Do roku 2025 by měly navíc růst dvouciferným tempem.

Analytici podotýkají, že trh IoT si i přes globální dopad pandemie covidu-19 udržel růst, byť pomalejší než v předchozích letech. Jak se ale podniky a projekty začnou vracet k normálu, mělo by na trhu dojít k výraznému oživení.

V roce 2021 by měla největší část výdajů putovat do kategorie hardwaru (moduly a senzory), následovaná kategorií služeb. Nejrychleji rostoucí kategorií se ale podle IDC stane kategorie softwaru, zejména pak aplikační software pro IoT.

Covid-19 a s ním související nejistota z budoucnosti bude mít podle analytické společnosti negativní dopad na řadu průmyslových odvětví. I proto bude tempo zavádění řešení IoT napříč odvětvími smíšené.

Chytré domácnosti jsou na vzestupu

IDC předpovídá, že nejvýraznější zájem o technologie IoT v Evropě budou projevovat spotřebitelé; půjde zejména o řešení pro automatizaci domácností.

Druhé největší odvětví, výroba, bylo v roce 2020 podle analytiků jedním z nejvíce postižených průmyslů. Výrobní podniky se ale zajímají o řešení IoT pro vzdálený monitoring a údržbu průmyslových výrobních zařízení.

Analytická společnost zároveň odhaduje, že díky nově nastoleným pravidlům sociálních odstupů a práci na dálku se jednou z nejrychleji rostoucích kategorií stanou řešení pro monitorování zdravotního stavu na dálku.

I když pandemie změnila investiční plány mnoha evropských podniků, trh IoT je pro ně stále atraktivní,“ komentuje Alexandra Rotaruová z IDC. „Některá odvětví, jako například stavebnictví, se ovšem v příštích letech budou rozvíjet pomaleji, jelikož se budou v rámci obnovy zaměřovat na jiné priority,“ dodává.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: NicoElNino @ fotolia.com

Komentáře