IDC: Operátoři ve střední a východní Evropě hledají štěstí mimo své tradiční segmenty

Přibližně šestina příjmů telekomunikačních společnosti v regionu pochází z aktivit ležících mimo jejich tradiční zaměření a tento podíl má podle IDC v následujících letech růst. Operátoři podle analytiků neváhají sáhnout po příležitostech v libovolném segmentu.

IDC: Operátoři ve střední a východní Evropě hledají štěstí mimo své tradiční segmentyTelekomunikační operátoři v oblasti střední a východní Evropy se podle analýzy společnosti IDC čím dál častěji pouštějí do podnikání v oblastech mimo svůj tradiční segment. V roce 2015 se příjmy z těchto „vedlejších“ podílely na celkových tržbách sledovaných operátorů ze 14,6 %, přičemž v období 2016-2020 má tento podíl i nadále růst.

Operátoři se nejčastěji pouštějí do ICT služeb nebo distribuce plynu a elektřiny, ale IDC poukazuje na to, že se operátoři nebojí expandovat i do dalších oblastí. Navíc, jak podotýká programový ředitel IDC Krešimir Alić, se mění i jejich přístup.

To, že operátoři prodávají finanční služby, energie nebo spotřebiče není nic nového. Novinkou je to, že tyto firmy přestávají být pasivními poskytovateli veřejných služeb a mění se v dynamické hráče, kteří se neváhají chopit nové příležitosti na jakémkoliv trhu,“ uvedl Alić.

IDC dodává, že za rok 2016 očekává zpomalení celkového růstu „vedlejších“ příjmů operátorů v regionu vlivem odchodu společnosti Magyar Telekom z plynárenského trhu a vyčlenění její energetické jednotky do samostatné společnosti.

Na celkovém trendu to však podle analytiků nic nemění – operátory budeme zřejmě čím dál častěji potkávat i na nečekaných místech.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © happysunstock - Fotolia.com

Komentáře