IDC očekává v roce 2014 růst globálního trhu chytrých telefonů o 23,8 %

IDC však zároveň dodává, že na rozvinutých trzích již růst zpomaluje a bude pouze jednociferný.

IDC očekává v roce 2014 růst globálního trhu chytrých telefonů o 23,8 %Společnost IDC vydala novou prognózu vývoje světového trhu chytrých telefonů v roce 2014. Analytici očekávají, že počet prodaných telefonů letos dosáhne 1,25 miliardy kusů, což by bylo o 23,7 % více než v roce 2013.

Do roku 2018 má trh dosáhnout ročního prodeje 1,8 miliardy jednotek, což by znamenalo složenou roční míru růstu ve výši 12,7 %.

Vyspělené trhy zpomalují

Již od roku 2011 se přes 50 % chytrých telefonů prodává na rozvojových trzích, které se tím staly klíčovými pro růst světového trhu. Vyspělé trhyaž do letošního roku vykazovaly dvouciferný růst. To se však má v roce 2014 změnit – IDC u vyspělých trhů počítá s růstem o 4,9 %, zatímco ve zbytku světa mají trhy růst bezmála o třetinu.

Trh chytrých telefonů, který během posledních let zažívat raketový růst, začíná zpomalovat. Vyspělé trhy zpomalily dokonce výrazně, ale stále generují vysoké tržby díky průměrné prodejní ceně, která se pohybuje nad 400 dolarů. Rozvojové trhy si udržely tempo, ale průměrná prodejní cena se zde pohybuje pod 250 dolarů,“ uvedl Ramon Llamas, ředitel výzkumu IDC pro oblast chytrých telefonů.

Podíl rozvojových trhů poroste

Z celkového objemu letos prodaných telefonů se má na rozvojových trzích dodat přibližně 921 milionu, tedy 73,5 %. Téměř devět z deseti těchto telefonů má běžet na operačním systému Android. Podíl rozvojových trhů má nadále stoupat a v roce 2018 dosáhnout již 79,5% podílu.

Pro výrobce teď bude klíčové, aby si kvůli vysokým maržím udrželi pozice na vyspělých trzích, ale zároveň získali podíl i na rychle rostoucích trzích rozvojových. Výrobci operačních systémů za tímto účelem uzavírají partnerství s OEM výrobci, aby jim umožnili dodávat na trh levná zařízení,“ dodal Ramon Llamas.

Dalším sledovaným trendem je vzestup phabletů, tedy chytrých telefonů s úhlopříčkou displeje od 5,5 do 7 palců. Zatímco v roce 2014 mají phablety tvořit 14 % z celkového počtu prodaných telefonů, v roce 2018 to má být již 32,2 %.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com.jpg

Komentáře