IDC: Obrat českého trhu cloudových služeb do roku 2024 dosáhne bezmála miliardy dolarů

Zhruba devět desetin celkového obratu cloudových služeb aktuálně připadá na jejich veřejnou formu. Lídrem tuzemského trhu je s téměř pětinovým podílem Microsoft.

IDC: Obrat českého trhu cloudových služeb do roku 2024 dosáhne bezmála miliardy dolarůSpolečnost IDC ve své zprávě uvádí, že výdaje na cloudové služby v České republice v roce 2019 dosáhly hodnoty 433,1 milionu dolarů. Meziročně podle analytiků vzrostly o 27,1 %, čímž překonávají většinu ostatních produktových kategorií IT trhu.

Analytická společnost odhaduje, že mezi lety 2019 až 2024 porostou tuzemské výdaje na cloudové služby v průměru o 17,4 % ročně. Na konci sledovaného období by se měla přiblížit jedné miliardě dolarů, konkrétně částce 947,14 milionu dolarů.

Největší zájem je o SaaS

Devět desetin výdajů v roce 2019 podle IDC směřovalo do veřejných cloudových služeb. Mezi nimi dominuje typ software jako služba (74,2 %), následují infrastruktura jako služba (14,1 %) a platforma jako služba (11,7 %).

Tuzemské výdaje na veřejné cloudové služby meziročně vzrostly o 28,9 %. Tato hodnota podle analytiků více než dvojnásobně překonává výsledky privátní varianty.

Služby veřejných cloudů využívají organizace všech velikostí. Větší podniky často preferují hybridní instalace, které propojují veřejné cloudové služby s existující infrastrukturou. Menší podniky v rostoucí míře plně spoléhají na veřejné cloudové služby,“ vysvětluje Libor Dvořák, analytik společnosti IDC CEMA.

Microsoft dominuje českému trhu

IDC uvádí, že k největším odběratelům veřejných cloudových služeb patří podniky z odvětví podnikových služeb (23,5 %), průmyslu (18,5 %), obchodu (12,5 %) a financí (10,1 %). Zhruba třetina z jejich obratu připadá na organizace se 100 až 499 zaměstnanci.

V segmentu privátních cloudů generují největší výdaje finanční instituce (21 %) a společnosti z malo a velkoobchodu (15,1 %). Těsně je následují průmyslové podniky s podílem 14,3 procenta. Necelá polovina obratu segmentu privátních cloudů připadá na organizace se 100 až 499 zaměstnanci.

Deset největších poskytovatelů cloudových řešení a služeb v ČR obsluhuje více než polovinu lokálního trhu. Lídrem trhu je s téměř pětinovým podílem firma Microsoft, kterou s velkým odstupem následují společnosti Unicorn, SAP, Salesforce.com a Amazon Web Services.

Vysoké jsou i podpůrné výdaje

Na českém trhu cloudových služeb panuje poměrně vysoká míra konkurence. V některých segmentech se vedle globálních hráčů výrazně prosazují také lokální telekomunikační operátoři nebo provozovatelé datových center,“ upřesňuje Dvořák.

IDC podotýká, že provoz a nasazování cloudových řešení doprovází další výdaje, které směřují do oblastí správy, podpory a realizace projektů. Podle analytiků není bez zajímavosti, že jejich celkový objem se v ČR téměř rovná výdajům za cloudové služby jako takové. V minulém roce šlo o 392,8 milionu dolarů.

Společnost odhaduje, že organizace v blízké budoucnosti přestanou cloudové služby nasazovat jako alternativu k tradičním řešením, ale podstatně více se zaměří na přínosy cloud computingu pro digitální transformaci a na jeho podporu rozvíjejících se technologií.

Tabulka – Český trh cloudových služeb v letech 2019-2024 (miliony dolarů)

Tabulka – Český trh cloudových služeb v letech 2019-2024 (miliony dolarů)

Zdroj: IDC
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze.