IDC: Oblast mobility v našem regionu bude stagnovat, to však nesnižuje její význam

Analytici na jednu stranu neočekávají, že by oblast mobility ve střední a východní Evropě čekal v příštích letech výrazný růst, zároveň však upozorňují na to, že se bude jednat o klíčovou součást podnikových strategií.

IDC: Oblast mobility v našem regionu bude stagnovat, to však nesnižuje její významSpolečnost IDC očekává, že trh mobility v regionu střední a východní Evropy bude v roce 2017 stagnovat a v následujících letech bude vykazovat pouze mírný růst. Trh, který má v roce 2021 přesáhnout hodnotu 59 miliard dolarů, podle analytiků výrazněji poroste pouze v oblasti podnikového softwaru.

Analytici neočekávají, že na trhu ve sledovaném období dojde k nějakým dramatickým změnám. Případné dílčí trendy budou podle IDC způsobeny vnějšími faktory, například zavedením EET v České republice nebo ojedinělým zvýšením dotací ze strany jednotlivých států nebo EU.

Posun od zařízení k funkcím

IDC však zároveň zdůrazňuje, že mobilita hraje a bude hrát výraznou roli v digitalizačních strategiích, neboť do podniků přináší flexibilitu a širší možnosti interakce se zákazníky. Zejména oblast vývoje mobilních aplikací by měla ve sledovaném období vykazovat nárůst zájmu o nové metody a technologie.

Trh mobility se posouvá od prodeje zařízení k prodeji uživatelské zkušenosti. Poptávka po fyzických zařízeních ustupuje rostoucímu zájmu o zabezpečení aplikací a zpřístupnění obsahu napříč koncovými body,“ uvedla analytička IDC Dušanka Radoničićová.

IDC obecně očekává, že spotřebitelskému sektoru bude v příštích letech dominovat poptávka po chytrých telefonech a službách mobilní konektivity, zatímco podniková sféra bude klást důraz na investice do notebooků.

Hlavním problémem zůstává bezpečnost

Poptávka po vyšší mobilitě s sebou přináší zvýšené nároky na bezpečnost, což na jednu stranu pro některé podniky představuje výraznou překážku, zároveň se však jedná o velkou příležitosti pro prodejní kanály, zejména v případě členských států EU, kde se blíží účinnost nařízení GDPR.

S tím, jak se mobilita bude stávat čím dál nezbytnější součástí firemních strategií, se však budou podniky dříve či později muset smířit s nutnými investicemi. Nepůjde přitom pouze o zabezpečení samotných zařízení, nýbrž celého ekosystému aplikací, obsahu a identit podporovaného cloudovými platformami.

IDC očekává, že investice do mobility nejrychleji porostou ve veřejném sektoru, konkrétně o více než 5 % ročně. Největšími vertikálami z pohledu absolutních čísel však podle analytiků zůstanou průmysl, maloobchod a bankovnictví.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře