IDC: Nástroje pro spolupráci mění svět, výdaje na ně se do roku 2025 takřka zdvojnásobí

Minimálně dvouciferný růst si vloni připsali všichni největší výrobci, hodnota trhu by do roku 2025 měla překonat hranici 50 miliard dolarů.

IDC: Nástroje pro spolupráci mění svět, výdaje na ně se do roku 2025 takřka zdvojnásobíSpolečnost IDC píše, že rok 2020 byl pro nástroje a aplikace pro vzdálenou spolupráci přelomový. Trh především kvůli lockdownovým opatřením a nutnosti práce na dálku v loňském roce vyrostl o 32,9 % na 22,6 miliardy dolarů.

Podle analytiků se jednalo o čtvrtý po sobě jdoucí rok dvouciferného meziročního růstu, a navíc o dosud nejsilnější zaznamenané zlepšení.

Ačkoli spotřebitelé a progresivnější podniky zaváděli tato řešení již před pandemií, v prvních šesti měsících roku 2020 vyrostla uživatelská základna nástrojů pro spolupráci jako v předchozích pěti letech,“ říká Wayne Kurtzman z IDC.

Mezi pětici nejvýznamnějších výrobců aplikací pro spolupráci v loňském roce patřili Microsoft, Google, Zoom, Cisco a Slack. Společně tvořili 64,2 % trhu, což je zlepšení o čtyři procentní body oproti roku 2019.

Zatímco v roce 2020 si dvouciferný růst připsali všechny společnosti z nejsilnější pětky, úplně nevětší meziroční zlepšení podle společnosti IDC zaznamenal Zoom – o 277, 1 %.

Více funkcí a metrik pro měření produktivity

Do budoucna IDC očekává, že na trh vstoupí nová generace nástrojů pro spolupráci, která rozšíří ty stávající o nové funkce. Půjde například o rozšíření možností dokumentování a měření toho, co se děje v podniku.

Budoucnost aplikací pro spolupráci bude znamenat zavedení větší inteligence, nových a více vizuálních způsobů vzájemného propojení a měření skutečné hodnoty pro zákazníky,“ odhaduje budoucí vývoj Kurtzman.

Rychle se vyvíjející funkce, inteligence, potřeba spolupracovat odkudkoli a stále rostoucí poptávka povedou k tomu, že hodnota trhu nástrojů pro spolupráci se v roce 2025 vyšplhá na 50,7 miliardy dolarů,“ uzavírá.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: fizkes / stock.adobe.com

Komentáře