IDC: Náš region konečně začíná využívat velká data, český trh čeká nadprůměrný růst

Organizace ze střední a východní Evropy začínají podle analytiků z IDC čím dál více využívat analýzu velkých dat k získávání informací a poznatků, které jim přinesou reálnou hodnotu. Česká republika má patřit mezi trhy, které do roku 2022 porostou nadprůměrným tempem.

IDC: Náš region konečně začíná využívat velká data, český trh čeká nadprůměrný růstNová prognóza společnosti IDC uvádí, že oblast analýzy velkých dat v regionu střední a východní Evropy (CEE) dosáhne v letošním roce hodnoty 3,5 miliardy dolarů. To by představovalo meziroční nárůst o bezmála 11 %.

Nastává čas konat

Rostoucí počet organizací v regionu si začíná uvědomovat potřebu razantnějšího přístupu k velkým datům. Většina aktivit byla dosud zaměřena na přípravy na implementaci, což vedlo k vyšším investicím do hardwaru a služeb,“ uvedl Tom Vavra z IDC.

Situace se však pomalu mění s tím, jak se stále více společností posouvá od příprav k samotnému nasazování. V důsledku toho porostou investice do platforem, nástrojů a aplikací, které už přináší skutečnou hodnotu,“ dodal Vavra.

V širším období 2017-2022 má trh růst v průměru o 11,3 %, což by zvedlo jeho hodnotu na 5,4 miliardy dolarů v roce 2022. Český trh během tohoto období podle analytiků poroste nadprůměrným tempem o 12,7 % ročně.

Služby budou hrát prim

Z hlediska segmentů trhu bude více než polovina všech prostředků napříč celým obdobím investována do služeb, což IDC odůvodňuje velkým množstvím organizací, které kvůli velkým datům vyhledávají pomoc externích partnerů.

Druhým největším segmentem bude software, kde IDC předpovídá velmi silný růst investic do kognitivních platforem (o bezmála 27 % ročně) a nerelačních analytických úložišť dat (přes 19 % ročně). Investice do hardwaru naopak porostou „jen“ o 9 %.

Pět vertikál obstará přes polovinu investic

Co se týče vertikál, nejvíce příležitostí nabídnou oblasti bankovnictví, telekomunikací, státní správy a diskrétní a procesní výroby. Těchto pět sektorů se podle IDC postará o více než polovinu letošních investic napříč celým regionem.

Situace se podle analytiků nezmění ani do konce sledovaného období, kdy mají z těchto pěti oblastí pocházet více než 3 z celkově investovaných 5,4 miliardy dolarů. Zajímavá bude i oblast médií, která podle IDC vykáže nadprůměrný růst investic o 12,2 % ročně.

Nepřekvapí, že nejvíce prostředků budou podle IDC investovat největší firmy na 1 000 zaměstnanců, konkrétně necelou polovinu celkového objemu. Malé a střední firmy pod 500 zaměstnanců se pak mají postarat zhruba o třetinu investic.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Rawpixel - Fotolia.com

Komentáře