IDC: Na budování chytrých měst v roce 2023 padne 189 miliard dolarů

Mezi páteřní oblasti bude patřit energetika, infrastruktura, bezpečnostní řešení využívající datové analýzy a veřejná doprava. „Nejchytřejšími“ městy světa budou Singapur, New York, Tokio a Londýn.

IDC: Na budování chytrých měst v roce 2023 padne 189 miliard dolarůSpolečnost IDC ve své aktuální prognóze uvádí, že celosvětové výdaje na iniciativy související s chytrými řešeními pro města se v roce 2023 vyšplhají na 189 miliard dolarů. Povedou projekty v oblasti energetiky a infrastruktury.

Analytici naznačují, že významné investice poputují i na bezpečnostní řešení fungující na základě datových analýz a chytrou dopravu. Tyto čtyři prioritní oblasti by měly v období 2019-2023 tvořit více než polovinu všech výdajů na chytrá města.

V nejnovější prognóze jsme rozšířili rozsah našeho výzkumu o inteligentní ekosystémy a v současné době monitorujeme přes 180 měst,“ vysvětluje Serena Da Roldová z IDC. „Silný růst vidíme zejména v chytré dopravě a bezpečnosti obyvatel.“

Největší výdaje na strategické priority

IDC v tomto kontextu uvádí, že města se budou ve sledovaném období orientovat zejména na hlavní strategické priority, mezi něž patří inteligentní síť, dohledové systémy, pokročilá veřejná doprava, chytrá venkovní osvětlení a chytré řízení dopravy.

Tato pětice konkrétních případů využití bude podle IDC v roce 2019 představovat více než polovinu veškerých výdajů na chytrá města. Do budoucna poroste zájem i o konektivitu vozidel, digitální dvojčata a chytrou techniku pro policisty.

Do inteligentních řešení budou nejvíce investovat metropole Singapur, New York, Tokio a Londýn. Z hlediska regionů IDC uvádí, že přes 70 % výdajů na chytrá města poputuje z USA, západní Evropy a Číny.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: j-mel @ fotolia.com

Komentáře