IDC: Mobilní strategii má sotva třetina firem ve střední a východní Evropě

Pracovníci ve firmách používají mobilní zařízení bez ohledu na to, zda jim je firemní IT poskytne nebo ne. Zda a jak jsou na to organizace připraveny, řešil druhý ročník konference IDC Enterprise Mobility Series 2013.

IDC: Mobilní strategii má sotva třetina firem ve střední a východní EvropěSpolečnost IDC uspořádala 22. 10. v Park Inn Hotelu v Praze konferenci zaměřenou na oblast mobility a přenosných zařízení. John Gole, ředitel výzkumu v oblasti telekomunikací v regionu CEMA, upozornil, že pracovníci adoptují mobilní zařízení bez ohledu na to, zda jim je firemní IT poskytne nebo ne.

IDC tvrdí, že mobilita je již zde, zařízení jsou dostupná a lidé se je navykli používat. Všechny hnací síly trhu ukazují na další rozšiřování - např. nízké ceny mobilních zařízení a mobilního internetu, poukázal John Gole. Podle IDC se již ve firmách objevují politiky BYOD a řešení pro správu mobilních zařízení (Mobile Enterprise Management).

Jaké tržní trendy mobilitu ovlivňují? Průzkumy IDC ukazují, že podíl prodaných smartphonů překonal klasické mobily, a díky boomu tabletů se mění tržní podíly mobilních operačních systémů (roste Android a v menší míře Windows na úkor iOS).

Správa mobilů ve firmách je v plenkách

Průzkum IDC z června 2013 mezi 241 organizacemi z ČR, Polska a Rumunska ukázal, že třetina organizací již má nějakou mobilní strategii a necelá desetina pak plánuje její zavedení v dalších 18 měsících. Většina však strategii nemá a neplánuje.

Jen zhruba 15 % dotázaných firem již nasadilo řešení MEM a něco přes desetinu jej plánuje nasadit v dalších 6-12 měsících, zbytek s tím zatím nepočítá.

Stejný průzkum se ptal na přínosy mobilní pracovní síly. Mezi nejčastějšími odpověďmi zaznělo zajištění byznys kontinuity, lepší vyvážení pracovního a soukromého života a rekrutace talentů a také nižší náklady.

Největšími výzvami mobilní pracovní síly jsou pak pro respondenty ze střední a východní Evropy náklady a vůbec otázka konektivity. Další často uváděnou výzvou je vývoj mobilních aplikací pro svou firmu a integrace s desktopy a IT prostředím.

IDC dovozuje, že hlavní změnou při zavedení strategie pro mobilní zařízení a jejich správu bude posun za hranici základní produktivity zaměstnanců směrem k podnikovým aplikacím, které budou moci využívat pracovníci v terénu a obchodníci.

Do budoucna IDC očekává, že na rozvoj mobility budou mít dopad větší objem M2M (machine to machine) komunikace, správa vozového parku a aktiv, připojené automobily, mhealth, smart metering, chytré budovy a chytrá města.

Zdroj: ChannelWorld/IDC
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře