IDC: Mobilita a cloud mění český trh IT

Český trh IT v roce 2012 vzrostl o 6,7 %. Podle mezinárodní analytické a poradenské společnosti IDC stojí za návratem ke zdravému růstu především mobilní zařízení – tablety a chytré telefony – a technologie související s jejich využitím. Dalším tahounem růstu byla řešení pro ukládání dat. Relativně nejhůře se naopak vedlo serverům střední a vysoké výkonové kategorie spolu s IT službami.

IDC: Mobilita a cloud mění český trh IT
Výdaje na software směřují do bezpečnosti a infrastruktury

Český trh softwaru v roce 2012 vzrostl meziročně o 5,3 %, především díky silné poptávce po bezpečnostním softwaru (15,9% meziroční nárůst) a softwaru pro správu systémů a sítí (+12,0 %). Důvodem je jak zhoršování bezpečnostní situace z hlediska četnosti i rozmanitosti hrozeb, tak postupná transformace IT prostředí, kdy organizace konsolidují a sjednocují infrastrukturu a budují datová centra. Na investicích se stále větší měrou podílejí poskytovatelé IT služeb, kteří se připravují na nabízení cloudových služeb a softwaru jako služby.

Po letech fúzí a akvizic vzniklo několik „megadodavatelů“ (mezi něž patří zejména IBM, Microsoft, Oracle, SAP a do určité míry HP), kteří nabízejí ucelená, komplexní řešení, jimiž se na nasycených trzích snaží oslovit své současné zákazníky. Pro ně je bezpochyby lákavá nabídka jednotného řešení a plně integrované architektury včetně možnosti přidání analytické vrstvy.

I když tím velcí hráči omezují prostor pro konkurenci, specializovaní dodavatelé, jako jsou SAS nebo VMware, si stále vedou dobře a webová řešení jako nabídka společností Google nebo Salesforce.com ohrožují tradiční lokálně nasazené aplikace a do hry vstupují i disruptivní technologie v oblastech, jako jsou velká data, mobilita a sociální software.

Rapidní změny v IT prostředí budou ovlivňovat výdaje na software i do budoucna, přičemž investice firem usilujících o úspory, zvyšování efektivity nebo posilování konkurenceschopnosti do jisté míry vyváží negativní vliv nepříznivé ekonomické situace.

Autor je oblastní ředitel společnosti IDC ve střední a východní Evropě 


Vyšlo v ChannelWorld 3/2013


Úvodní foto: © Scanrail – Fotolia.com

Komentáře