IDC: Malé a střední firmy váhají s digitální transformací, ale vyhnout se jí nemohou

IDC očekává, že západoevropský segment malých a středních podniků vykáže v příštích letech mírný, ale stabilní růst. Pokud však jde o digitální transformaci, tento segment nevykazuje takovou ochotu jako větší podniky.

IDC: Malé a střední firmy váhají s digitální transformací, ale vyhnout se jí nemohouSpolečnost IDC očekává, že západoevropské IT investice v segmentu malých a středních podniků (SMB) vyrostou v roce 2017 o 3,4 % na 125,3 miliardy dolarů. Do roku 2021 se pak mají zvyšovat v průměru o 2,5 % ročně a na konci tohoto období by měly dosáhnout částky 137 miliard dolarů ročně.

IDC uvádí, že se SMB ve sledovaném období postarají o třetinu veškerých IT investic v regionu. Analytici tento segment označují za srdce ekonomické struktury západní Evropy, které zaměstnává dvě třetiny pracovní síly v regionu, a tudíž se jedná o klíčovou součást trhu.

Lepší podmínky, ale vyšší neochota se změnit

Segment malých a středních podniků je vzhledem ke své velikosti rozprostřený napříč všemi odvětvími s vysokou přítomností v sektoru služeb. Nejvyšší přidanou hodnotu pak tyto firmy přinášejí v oblastech distribuce a profesionálních služeb, méně pak ve výrobě.

IDC hovoří o lepšících se podmínkách pro tyto podniky vlivem snadnějšího přístupu k fyzické i ICT infrastruktuře, změnám v legislativě a lépe dostupným informacím a finančním zdrojům. Zároveň však u nich analytici pozorují jistou zdráhavost, pokud jde o digitální transformaci.

SMB nejsou příliš ochotné opustit svá tradiční řešení, ale podle IDC je okolnosti dříve či později donutí začít využívat cloud, velká data, internet věcí, umělou inteligenci a kognitivní systémy. A jakkoliv se v tomto případě jedná o západní Evropu, totéž lze vztáhnout i na malé a střední firmy v našem regionu.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © pressmaster - Fotolia.com

Komentáře