IDC: Koronavirus digitální transformaci zpomalil, ale nezastavil

Výdaje na DX by v letošním roce měly stoupnout o více než 10 %. Některá odvětví jsou pandemií koronaviru zasažena hůře než jiná, digitální transformace ovšem pro mnoho z nich i nadále zůstává prioritou.

IDC: Koronavirus digitální transformaci zpomalil, ale nezastavilSpolečnost IDC ve své aktualizované prognóze naznačuje, že výdaje na digitální transformaci (DX) letos navzdory překážkám vyroste o 10,4 % na 1,3 bilionu dolarů. Přestože jde o výrazné zpomalení oproti roku 2019, kdy růst dosáhl 17,9 %, stále jde o pozitivní zprávy.

Onemocnění covid-19 zásadně ovlivnil způsob, jakým podniky investují do IT,“ vysvětluje Craig Simpson z IDC. „Investice do technologií souvisejících s DX se ovšem omezují v mnohem menší míře, jelikož jsou součástí širších strategických iniciativ.

Analytici uvádí, že ve srovnání s prognózou vydanou před vypuknutím pandemie koronaviru se odhadovaný průměrný roční růst výdajů na digitální transformaci snížil jen o necelé dva procentní body.

Pomaleji, ale porostou

Mezi odvětví, která zaznamenají nejpomalejší meziroční růst výdajů na DX, podle IDC patří ta, které nejhůře zasáhlo zpomalení ekonomiky kvůli karanténním opatřením. Například investice služeb, kam patří hotely, kasina, či kina, letos vyrostou jen o 5,3 %; vloni přitom jejich výdaje stoupl o 18,4 %.

Podobně na tom bude i diskrétní výroba, jež do DX investuje nejvíce; výdaje tohoto sektoru v roce 2020 vzrostou jen o 6,6 % oproti 14,5 % v roce 2019. Nejvýrazněji by měly růst výdaje ve stavebnictví (o 16,3 %) a zdravotnictví (o 15,7 %).

Automatizace a robotizace v čele

Globální investice do DX budou v období 2020-2023 o téměř 500 miliard dolarů nižší, než jsme předpokládali,“ dodává Eileen Smithová z IDC. „Navzdory ztrátám vidíme prostor pro růst ve většině odvětví v závislosti na konkrétním využití technologií.

Uvádí například digitální vizualizaci ve vzdělávání, omnichannelové obchodní platformy či robotickou automatizaci procesů při zpracovávání pojistných událostí. Největší investice dle IDC poputují na autonomní operace (51 miliard dolarů) a robotickou výrobu (47 miliard).

Nejrychleji pak v meziročním srovnání porostou výdaje na virtualizované laboratoře. Analytici rovněž poukazují na to, že z 278 případů využití technologií DX, jež IDC monitoruje, by měly výdaje klesnout jen u devíti z nich.

Třetina investic do DX se odehraje v USA

Analytická společnost v neposlední řadě uvádí, že největším trhem z hlediska výdajů na DX budou v roce 2020 Spojené státy, jež se postarají o zhruba třetinu celosvětových investic.

Druhým největším regionem bude západní Evropa následovaná Čínou. Tyto dva regiony by podle IDC měly zároveň dosáhnout nejsilnějšího meziročního růstu výdajů na digitální transformaci – 12,8 %, resp. 13,6 %.

Graf – Srovnání prognóz pro jednotlivá odvětví

Graf – Srovnání prognóz pro jednotlivá odvětví

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Olivier Le Moal - Fotolia.com

Komentáře