IDC: Konec roku přinesl globálnímu trhu velkoformátových tiskáren smíšené výsledky

I přes příznivé výsledky našeho regionu EMEA analytici upozorňují na japonský trh, kde prodej ve čtvrtém kvartálu 2019 klesl o 16 %. Negativní vliv na oblast má i epidemie koronaviru.

IDC: Konec roku přinesl globálnímu trhu velkoformátových tiskáren smíšené výsledkySpolečnost IDC uvádí, že celosvětový trh velkoformátových tiskáren v posledním čtvrtletí roku 2019 mírně vzrostl, především díky úspěchům v regionu EMEA, v Kanadě a Latinské Americe, jež vykázaly dvouciferný růst.

Růst prodeje v EMEA kompenzoval pokles ve Spojených státech a asijsko-pacifických regionech, čímž se zasloužil o celkový mírný růst globálního trhu,“ říká Tim Greene z IDC. „Stále vidíme solidní zájem o UV vytvrditelný a inkoustově-sublimační tisk.“

Analytici uvádí, že oblast EMEA ve čtvrtém kvartálu posílila o 14 %, za což svědčí zejména silnému růstu v západní Evropě. Dodávky v Kanadě i Latinské Americe vzrostly i více než 10 %, ale kvůli propadu v USA regionální trh celkově oslabil o 3,5 %.

Prodej v asijsko-pacifickém regionu (bez Japonska) vyrostl o mírných 1,5 %, ovšem Japonsko ve sledovaném období vykázalo zhruba 16% propad. Analytici vývoj pozorně sledují, jelikož množství velkoformátových tiskáren se vyrábí právě v tomto regionu, jehož se nejcitelněji dotýká epidemie koronaviru.

Žádná změna v čele žebříčků výrobců

Největším výrobcem velkoformátových tiskáren je podle IDC i nadále HP, jež ve čtvrtém kvartálu prodalo 31 % všech dodaných zařízení. S výrazným odstupem co do hodnoty následuje Canon, třetí příčku si udržel Epson.

Na čtvrtém místě je Mimaki, jež však na nejsilnější trojici výrazně ztrácí. Do velké pětky ve sledovaném období nakoukl také Roland s 3% podílem co do počtu prodaných tiskáren a 4% podílem co do hodnoty.

Tabulka – Srovnání největších výrobců podle podílu

Výrobce

Podíl prodeje

4Q19

Podíl obratu

4Q19

1. HP

31 %

21 %

2. Canon

22 %

13 %

3. Epson

17 %

8 %

4. Mimaki

3 %

7 %

5. Roland

3 %

4 %

ostatní

24 %

37 %

Celkem

100,0 %

100,0 %

Zdroj: IDC

Graf – Srovnání největších výrobců podle podílu

Graf – Srovnání největších výrobců podle podílu

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře