IDC: IoT chtějí firmy i spotřebitelé, globální trh v roce 2022 překoná hranici bilionu dolarů

Chuť spotřebitelů po internetu věcí neutuchá, o čemž svědčí fakt, že by podle IDC měli co do výdajů předstihnout dosud nejsilnější odvětví diskrétní výroby. Nejrychleji rostoucí technologickou kategorií bude software.

IDC: IoT chtějí firmy i spotřebitelé, globální trh v roce 2022 překoná hranici bilionu dolarůSpolečnost IDC ve své aktuální prognóze odhaduje, že hodnota celosvětového trhu internetu věcí (IoT) překoná v roce 2022 hranici jednoho bilionu dolarů. Do roku 2023 by pak měl růst v průměru o 12,6 % ročně.

Zavádění řešení IoT pokračuje potěšitelným tempem, proto očekáváme, že trh letos dosáhne hodnoty 726 miliard dolarů,“ uvádí Carrie MacGillivrayová z IDC s tím, že podniky investují hlavně do hardwaru, softwaru a služeb.

Spotřebitelé se ujmou vedení

Odvětví průmyslu, která by měla podle analytické společnosti do IoT letos investovat nejvíce, je diskrétní výroba, procesní výroba a doprava. Výrobní odvětví budou utrácet za provozní řešení, dopravci zase budou investovat do monitorování přepravy.

Spotřebitelská poptávka bude podle IDC směřovat především k řešením pro chytrou domácnost a chytrá vozidla. Spotřebitelský segment by měl zároveň do roku 2023 co do výdajů předstihnout diskrétní výrobu.

Služby a zase služby

Z hlediska technologií budou až dvě třetiny celkového obratu do roku 2023 tvořit služby a hardware. Co se týče služeb, nadále bude vysoká poptávka po tradičních IT a instalačních službách, poroste však zájem i o průběžné služby.

V hardwarové kategorii budou dominovat výdaje na moduly a senzory. Nejrychleji rostoucí technologickou kategorií s průměrným ročním růstem o 15,3 % bude software. Zde bude kladen důraz hlavně na analytický software.

Dominance platforem pro vertikální průmysl

IDC poukazuje na dva nové trendy v kategorii softwaru pro IoT, a to dominanci platforem pro vertikální průmysl a vzestup cloudových řešení pro software internetu věcí. Firmy totiž čím dál častěji propojují své IoT systémy skrze cloud.

Více než tři čtvrtiny výdajů na platformy IoT budou směřovat k softwarovým balíčkům, které integrují a podporují zařízení, aplikace, datová schémata a standardy jednotného průmyslu.

Do konce roku 2023 by podle analytické společnosti měla poptávka po IoT softwaru orientovaném na veřejný cloud tvořit téměř jednu třetinu celkových výdajů na software. Pro srovnání – v roce 2018 výdaje na tuto kategorii tvořily méně než 20 %.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bakhtiarzein - Fotolia.com

Komentáře