IDC: Investice do veřejného cloudu se do roku 2020 zvýší o více než 100 %, a to všude

Prognóza počítá se silným růstem trhu služeb veřejného cloudu napříč všemi regiony a odvětvími. Podle analytiků nebude geografická oblast nebo segment ekonomiky, ve kterých by se do roku 2020 nezdvojnásobily investice.

IDC: Investice do veřejného cloudu se do roku 2020 zvýší o více než 100 %, a to všudePodle upravené prognózy společnosti IDC dosáhnou investice do veřejného cloudu v roce 2020 částky 195 miliard dolarů, což představuje více než dvojnásobek oproti 96 miliardám předpovídaným pro letošní rok. Trh podle IDC v období 2015-2020 poroste o 20,4 % ročně.

Služby SaaS (software jako služba) a PaaS (platforma jako služba) se podle IDC v roce 2015 postaraly o 83,7 % všech investic do veřejného cloudu, přičemž zbylých 16,3 % tvořila IaaS (infrastruktura jako služba). PaaS a IaaS však mají v příštích letech růst rychlejším tempem než SaaS a výše uvedená procenta proto čekají změny.

Cloudový software v příštích pěti letech výrazně předběhne tradiční software, neboť poroste bezmála třikrát rychlejším tempem než celkový trh a stane se významným tahounem celého odvětví. Polovina nákupů podnikového softwaru v roce 2020 bude zprostředkovaná skrze služby a čtvrtinu všeho prodaného softwaru budou tvořit cloudová řešení,“ uvedl analytik IDC Benjamin McGrath.

Veřejný cloud v současnosti nejvíce využívají podniky z odvětví výroby, bankovnictví a služeb, které se postaraly dohromady bezmála o třetinu všech investic.

Během příštích pěti let mají nejvíce růst investice mediálních, telekomunikačních a maloobchodních společností. IDC však dodává, že očekává trojciferný růst ve všech dvaceti sledovaných odvětvích.

Největším regionálním trhem pro služby veřejného cloudu budou během příštích let Spojené státy, ze kterých pochází téměř dvě třetiny celkového objevu investic. Dalšími výraznými regiony budou západní Evropa a APeJ (Asie a Pacifik bez Japonska). IDC očekává, že také všechny regiony zaznamenají do roku 2020 více než 100% růst trhu.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře