IDC: Internet věcí ve střední Evropě roste, největším segmentem je monitoring přepravy

V roce 2015 má trh internetu věcí v oblasti CEMA vyrůst meziročně o 22 % na 14 miliard dolarů. Region střední a východní Evropy tvoří tři pětiny trhu.

IDC: Internet věcí ve střední Evropě roste, největším segmentem je monitoring přepravyTrh produktů a řešení souvisejících s internetem věcí v regionu CEMA (střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika) má podle analytiků ze společnosti IDC v roce 2015 díky 22% růstu dosáhnout hodnoty 14 miliard dolarů. Více než 60 % této částky má být utraceno v regionu střední a východní Evropy (CEE).

Nejslibnějším segmentem v regionu CEMA mají letos být tzv. připojená auta, kde má dojít k 55,3% meziročnímu růstu. Největším segmentem v oblasti CEE je monitorování nákladní dopravy, které má v letošním roce vygenerovat celkem 1,2 miliardy dolarů.

Z dlouhodobějšího hlediska má dojít k silnému nárůstu tržeb v oblasti výroby, a to z 0,6 miliardy dolarů v roce 2013 na 1,4 miliardy dolarů v roce 2018. To představuje složenou roční míru růstu ve výši 17,1 %. Hlavním důvodem má být zvyšování propojenosti a automatizace jednotlivých kroků výrobního procesu.

Transformace podniků, veřejných institucí a domácností teprve začíná, ale už teď nabízí řadu příležitostí k lukrativním obchodům,“ uvedl Milan Kálal, analytik IDC.

IDC však varuje, že společnosti podnikající v oblasti internetu věcí nesmějí očekávat, že šíření těchto technologií bude totožné napříč všemi průmyslovými odvětvími. Vliv na to má mít legislativa, odpor současných lídrů trhů, ale i nedostatečná vyspělost dostupných řešení. Příležitosti se však podle Milana Kálala přesto najdou ve všech odvětvích.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře