IDC: Internet věcí letos na českém trhu nabídne příležitosti za miliardu dolarů

Prognóza IDC počítá v následujících letech se zrychlujícím tempem investic do internetu věcí v oblasti střední a východní Evropy. Česká republika má být třetím největším trhem v regionu a miliardovou příležitostí pro lokální partnery.

IDC: Internet věcí letos na českém trhu nabídne příležitosti za miliardu dolarůNová prognóza společnosti IDC očekává poměrně silný nárůst investice do internetu věcí (IoT) v regionu střední a východní Evropy. V letošním roce mají organizace za IoT řešení utratit 11,2 miliardy dolarů, což představuje 15,5% nárůst oproti roku 2017.

V následujících letech má tempo růstu ještě zrychlit a pro období 2017 až 2021 IDC očekává průměrné každoroční zvýšení investic o 18,8 %. Za tři roky má proto celková investovaná částka přesáhnout 20 miliard dolarů.

Průmysl, doprava, ale také spotřebitelé

Nejvyšší investice do IoT v regionu letos IDC očekává ve vertikálách průmyslu (2,2 miliardy dolarů), dopravy (1,6 miliardy) a veřejných služeb (1,2 miliardy). Pozadu však nemají zůstat ani spotřebitelé, kteří by měli za IoT produkty utratit přibližně 1,8 miliardy dolarů.

Asi nepřekvapí, že v oblasti průmyslu má většina investic putovat do řešení podporujících výrobní procesy a řízení skladů, zatímco v dopravci budou investovat do monitorování přepravy a správy vozových parků a poskytovatelé veřejných služeb do chytrých rozvodných sítí.

Důležitou roli však mají hrát také řešení jdoucí napříč vertikálami, zejména připojená vozidla nebo chytré budovy. Podle IDC se půjde o jedny z vůbec nejrychleji rostoucích segmentů během sledovaného období, přičemž jen investice do oblasti vozidel mají letos přesáhnout půl miliardy dolarů.

Český trh letos dosáhne hodnoty jedné miliardy dolarů

Z technického hlediska bude největší část letošních investic (okolo 4 miliard dolarů) putovat do hardwaru, především modulů, čidel, infrastruktury a zabezpečení. Druhou největší oblastí budou služby, dále pak software a konektivita.

Toto „rozložení sil“ se však může změnit, neboť IDC očekává v průběhu sledovaného období nadprůměrný růst investic do softwaru, jmenovitě aplikací, analytických nástrojů, platforem a bezpečnostních řešení. Ty se mají zvyšovat průměrně o 21,7 % ročně.

Pokud jde o trhy, platí obvyklé pořadí – nejvyšší podíl má letos mít Rusko se 4 miliardami dolarů, druhý nejvyšší Polsko s částkou 2,6 miliardy a třetí pak Česká Republika s investicemi ve výši 1 miliardy dolarů.

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bakhtiarzein - Fotolia.com

Komentáře