IDC: Inkoustové tiskárny se v regionu CEE těší vysokému zájmu podniků

Segment inkoustových tiskových zařízení se podle IDC přeorientoval. Zatímco dříve cílil na spotřebitele, nyní zažívá zvýšený zájem v podnikové sféře, zejména v sektoru malých a středních podniků. Vedou zařízení připravena na cloud a mobilitu.

IDC: Inkoustové tiskárny se v regionu CEE těší vysokému zájmu podnikůPodle nejnovější zprávy společnosti IDC došlo na trhu tiskových zařízení v regionu střední a východní Evropy (CEE) v roce 2014 k meziročnímu propadu počtu prodaných zařízení o 12 %. Šlo tak o již čtvrtý rok v řadě, kdy trh vykázal negativní vývoj. Prodej laserových zařízení se v loni snížil o 11,3 %, prodej inkoustových o 14,2 %.

Za celkovým propadem podle IDC stojí situace v Rusku a na Ukrajině, stejně jako klesající poptávka spotřebitelů, a to na všech velkých trzích v regionu. Na druhou stranu se navzdory celkovému poklesu trhu našlo několik ostrůvků růstu, a to dokonce dvouciferného.

IDC jmenovitě uvádí laserové multifunkce střední třídy a podniková inkoustová zařízení. Podle analytiků by zvýšený zájem o ty produkty, jejichž výbava reflektovala zásadní globální trendy a jejich vliv na tisk, konkrétně možnost tisku z mobilních zařízení nebo cloudu. Tyto parametry splňovalo 90 % prodaných podnikových inkoustových modelů.

Právě podniková inkoustová zařízení podle IDC představují velkou konkurenci laserovým zařízením nižší třídy, zejména těm barevným. Především v sektoru SMB sahá řada firem raději po inkoustovém zařízení, mimo jiné kvůli nákladům na stránku a zlepšující se rychlosti tisku. Výrobci v reakci na to navíc začínají nabízet inkoustová řešení v rámci své nabídky podnikových služeb.

V souvislosti s důrazem na nízké náklady na tisk podniky začaly preferovat velkokapacitní inkoustové náplně, což se podle IDC projevuje i 10% poklesem prodeje inkoustových náplní z hlediska počtu prodaných jednotek.

Přes nárůst obliby inkoustových zařízení však podle IDC stále existuje velký rozdíl ve využívanosti. Průměrný měsíční objem vytištěných stran u inkoustových modelů sice podle analytiků roste, a to ve většině zemí regionu, pořád však dosahuje pouze 85 stran, zatímco u laserových zařízení je to 430.

IDC očekává, že se výrobci pokusí tuto propast zmenšít tím, že budou zdůrazňovat cenovou výhodnost a snadnost barevného tisku na inkoustových zařízeních.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: Canon

Komentáře