IDC: Huawei se v roce 2017 stalo lídrem českého trhu chytrých telefonů

Čínský výrobce podle analytiků šlape na paty Samsungu v regionu střední a východní Evropy, přičemž na některých trzích přímo ohrožuje jeho vedoucí pozici. Na jednom už se mu to dokonce podařilo.

IDC: Huawei se v roce 2017 stalo lídrem českého trhu chytrých telefonůSpolečnost IDC ve své nové analýze hovoří o silném nárůstu hodnoty trhu chytrých telefonů v regionu střední a východní Evropy v roce 2017. Příjmy výrobců se zde zvýšily meziročně o 16,6 % na 17,5 miliardy dolarů.

K tak výraznému nárůstu došlo navzdory tomu, že celkový počet prodaných chytrých telefonů stoupl o výrazně skromnější 2,3 %. Za nepoměrem obou ukazatelů se podle analytiků skrývá slábnoucí dolar, ale také rostoucí poptávka po prémiových modelech.

Podíl telefonů podporujících datové sítě čtvrté generace (4G) se v roce 2017 zvýšil na 79 %, zatímco o rok dříve to bylo pouze 60 %. Regionu rovněž začaly vévodit modely s většími displeji, přičemž vede segment 5,0“ až 5,5“ následovaný ještě větší kategorií 5,5“ až 6,0“.

Pokud jde o výrobce, lídrem regionu zůstává Samsung se 35,5% tržním podílem, ale na paty mu začíná šlapat Huawei (a jeho samostatná značka Honor), jehož podíl ve střední a východní Evropě vloni narostl o 6 procentních bodů na 14,2 %.

IDC zároveň uvádí, že na některých trzích už Huawei přímo ohrožuje vedoucí pozici svého korejského konkurenta, přičemž na jednom už se mu to podařilo – v České republice. Sílící pozici v regionu pak analytici vnímají také u značky Xiaomi.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: Huawei

Komentáře