IDC: Home office se bez papíru neobejde, západoevropský trh tiskáren vyrostl o 5 %

Pracovníci na home office a studenti na distanční výuce na konci roku nejčastěji kupovali tiskárny s nižší cenovkou. Díky jejich zájmu se v západní Evropě vloni prodalo o 0,6 % více tiskáren než v roce 2019.

IDC: Home office se bez papíru neobejde, západoevropský trh tiskáren vyrostl o 5 %Společnost IDC uvádí, že prodej tiskáren a multifunkčních tiskových zařízení v západní Evropě na konci loňského roku meziročně vyrostl o 5 % na 5,35 milionu prodaných jednotek. Trh pak za celý rok 2020 posílil o mírných 0,6 %.

Ačkoli počet prodaných tiskáren druhé čtvrtletí za sebou rostl, hodnota trhu podle analytiků dál zaostává, a to kvůli pandemickým omezením dodávek zařízení formátu A3. V posledním čtvrtletí 2020 klesla hodnota evropského trhu o 8,7 % na 2,1 milionu eur.

Analytici informují, že ve druhé polovině roku dominovala zejména spotřebitelská poptávka. Lidé pracující a studující z domova nejčastěji sahali po cenově dostupných inkoustových tiskárnách a černobílých laserových zařízeních.

Zájem o inkoustové tiskárny na konci roku vyrostl o 5 %, o laserové pak o 5,5 %. Naopak poptávka po tiskárnách formátu A3 se vzhledem k uzavřeným kancelářím ve sledovaném období propadla o více než 12 %.

Dvouciferný růst v Británii

Zdá se, že řada průmyslových odvětví, kanceláří a vzdělávacích zařízení zůstane v lockdownovém režimu i výraznou část tohoto roku; i proto IDC očekává, že domácí tiskárny najdou své využití, jak se lidé budou přizpůsobovat hybridnímu modelu práce.

Údaje o prodejích za rok 2020 ukazují, že tisk zůstává důležitou součástí obchodního a vzdělávacího procesu,“ uvádí Phil Sargeant z IDC s tím, že část spotřebitelské poptávky již byla naplněna a výrobci tak znovu přenesou pozornost na kancelářská řešení.

Prodej tiskáren na konci roku rostl ve většině západní Evropy, i když různým tempem – zatímco Německo a Francie vykázaly růst o 3,5%, resp. 2,3 %, poptávka ve Spojeném království stoupla o silných 17,6 %.

O solidních 6,3 % na konci roku vyrostlo Španělsko, zejména díky výraznému zájmu o laserová zařízení. Naopak prodej tiskáren v Itálii klesl o 4,5 %.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře