IDC: Hodnota globálního trhu 3D tisku do roku 2022 poroste o necelou pětinu ročně

Analytici z IDC očekávají silný každoroční růst v oblasti 3D tisku a rozvoj této technologie směrem k rychlejšímu hardwaru a novým materiálům. Zároveň má dojít k expanzi do nových oblastí, zejména maloobchodu a služeb.

IDC: Hodnota globálního trhu 3D tisku do roku 2022 poroste o necelou pětinu ročněSpolečnost IDC ve své upravené prognóze počítá pro období 2017-2022 s průměrným růstem globálního trhu 3D tisku o 18,4 % ročně. Hodnota trhu má do roku 2022 postupně vyrůst na 23 miliard dolarů, přičemž již v roce 2019 překoná 14 miliard.

Materiál bude důležitější než hardware

IDC očekává, že v roce 2022 budou po třetině trhu tvořit samotné 3D tiskárny (7,8 miliardy dolarů) a spotřební materiál (8 miliard), přičemž zbytek investic půjde do služeb (4,8 miliardy) a softwaru. Investice do softwaru mají růst nejpomaleji z celého trhu.

Vedoucí výzkumu Tim Greene zdůrazňuje, že spotřební materiál bude za čtyři roky generovat o něco vyšší obrat než hardware. Toto očekávání IDC zakládá na nezbytnosti vývoje nových materiálů pro expanzi 3D tisku do nových oblastí.

Jinými slovy, 3D tisk má to nejlepší teprve před sebou. Zatímco dnes má stále jen několik poměrně úzkých komerčních využití (letecký a automobilový průmysl, stomatologie nebo ortopedie), v budoucnu si najde cestu i jinam.

Expanze do služeb a retailu

IDC konkrétně zmiňuje oblasti profesionálních služeb a maloobchodu, které mají do konce sledovaného období obě překonat hranici miliardy dolarů ročního obratu z 3D tisku prostřednictvím zakázkových produktů tištěných na míru klientům.

Spojené státy budou podle IDC nejdůležitějším trhem z regionálního hlediska s ročním obratem 5,4 miliardy dolarů v roce 2019, následované západní Evropou s 4 miliardami. Další v pořadí jsou Čína a regiony CEE, ApeJ a MEA.

IDC navíc očekává, že Amerika (myšleno celý světadíl) poroste nejrychleji ze tří velkých globálních regionů (o více než pětinu ročně), zatímco náš region EMEA se bude muset spokojit s každoročním průměrným nárůstem „jen“ o 16 %.

Graf – Prognóza průměrného ročního růstu největších globálních regionů

IDC 3D tisk růst regionů

Zdroj: IDC
Úvodní foto: 3Dfactories

Komentáře